Reklama

Reklama

Koronawirus. Anthony Fauci: Szczepienia przeciwko koronawirusowi we Włoszech od grudnia

"Szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpoczną się w połowie grudnia, zarówno w USA, jak i we Włoszech" - powiedział dziennikowi "La Stampa" amerykański immunolog Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Stanach Zjednoczonych. Ostrzegł jednak, że "następne miesiące do lutego będą straszliwie bolesne".

W rozmowie z turyńską gazetą doradca Białego Domu ogłosił, odnosząc się do szczepionek, że "kawaleria nadchodzi". Podał możliwe daty początku szczepień: między 12 a 15 grudnia. Jednocześnie zastrzegł, że powinno temu towarzyszyć wprowadzanie poważnych kroków na rzecz zahamowania zakażeń.

Reklama

Pytany o rosyjskie i chińskie szczepionki, odparł: "Potrzebne są dane, a ja ich nie widziałem".

Mówiąc zaś o szczepionkach powstałych na Zachodzie, stwierdził: "Proces rozwoju szczepionki i określenia jej bezpieczeństwa oraz skuteczności był niezależny od wszelkich manipulacji politycznych".

Kiedy powrót do normalności?

"Powrót do normalności nastąpi, kiedy zaszczepimy większość populacji, która to chce zrobić, między wiosną a latem" - ocenił Fauci. Zastrzegł zarazem, że "na jesieni nie będziemy mieli jeszcze pełnej normalności, ale już prawie".

"Następne miesiące do lutego będą straszliwie bolesne" - ostrzegł amerykański immunolog. Dlatego - jego zdaniem - należy w sposób nadzwyczaj poważny stosować higienę i reguły dystansu.

Ocena sytuacji we Włoszech

Według Fauciego we Włoszech nie jest potrzebny całkowity lockdown i należałoby otworzyć wszystkie szkoły. Obecnie zdalnie uczy się większość gimnazjalistów i wszyscy licealiści.

"To, co robicie we Włoszech, jest słuszne, ale może trzeba będzie zamknąć bary i restauracje, a święta spędzić w domu tylko z najbliższą rodziną" - ocenił ekspert.

Fauci zwrócił uwagę, że bary, restauracje i siłownie są "wielkim źródłem zakażeń".

Kwestia współpracy z administracją Bidena

Ekspert zadeklarował wolę współpracy z następną administracją Joe Bidena.

- Mam nadzieję, że jak najszybciej nawiążę kontakt ze sztabem Bidena. Służyłem sześciu administracjom przez 36 lat i mam zamiar pracować z siódmą - oświadczył Fauci.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL