Reklama

Reklama

Koronawirus. 10 osób z podejrzeniem zakażenia na Śląsku

W śląskich szpitalach na obserwacji przebywa 10 osób w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, a 368 osób objęto nadzorem epidemiologicznym - poinformowała w sobotę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

W szpitalach regionu w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa obowiązuje stan podwyższonej gotowości.

"Obecnie pod nadzorem śląskich służb sanitarnych przebywa 368 osób, 10 zaś jest hospitalizowanych" - podała w sobotę Kucharzewska. "Na 35 podmiotów leczniczych z regionu został nałożony obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości w celu przyjęcia osób w przypadku nagłego zagrożenia zdrowotnego" - dodała.

Podkreśliła, że chodzi o zabezpieczenie spowodowane zagrożeniem pojawienia się koronawirusa na terenie województwa.

Zgodnie z przepisami określone podmioty powinny w stanie podwyższonej gotowości przeprowadzić m.in.: alarmowanie personelu, przygotowanie całej jednostki lub wybranych oddziałów do przyjęcia chorych lub pacjentów z podejrzeniem wystąpienia symptomów wirusa, przygotowanie dodatkowych łóżek w wyznaczonych oddziałach lub tymczasową reorganizację w oddziałach, które mogą stanowić rezerwowe miejsce hospitalizacji, podjęcie działań zmierzających do zabezpieczenia w leki, środki medyczne, diagnostyczne, czy zapewnienie sprawnej łączności.

Reklama

"Musimy być przygotowani pod każdym względem, zwłaszcza pod kątem zabezpieczenia medycznego, dlatego podjęliśmy takie działania. Systematycznie spotykamy się ze służbami kryzysowymi i analizujemy sytuację" - zapewnił, cytowany przez Kucharzewską, wojewoda Jarosław Wieczorek.

W Polsce nie stwierdzono koronawirusa

W Polsce dotąd nie potwierdzono przypadku zakażenia koronawirusem. Rząd zapewnił, że jeśli pojawi się pierwszy przypadek choroby, opinia publiczna zostanie o tym niezwłocznie poinformowana.

Premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie wojewodom wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali. Szef rządu uruchomił ponadto 100 mln zł, o które za pośrednictwem wojewodów będą mogły starać się szpitale na przygotowania związane z koronawirusem.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Od 31 grudnia 2019 r. do 29 lutego br. zanotowano 85 tys. 203 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 tys. 921 zgonów - podał w sobotę Główny Inspektorat Sanitarny. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne