Reklama

Reklama

Kolejne kłopoty z dostawami szczepionek do Unii Europejskiej

Producent szczepionek przeciwko COVID-19 Johnson & Johnson powiadomił Unię Europejską, że może mieć kłopoty z wywiązaniem się z dostaw. Do końca czerwca kraje Unii powinny otrzymać 55 milionów dawek tej szczepionki.

Producent szczepionek przeciwko COVID-19 Johnson & Johnson powiadomił Unię Europejską, że w II kwartale bieżącego roku może mieć kłopoty z wywiązaniem się z dostaw dla Unii - poinformował Reuters, opierając się na źródłach w Komisji Europejskiej. Do końca czerwca kraje Unii Europejskiej powinny otrzymać 55 milionów dawek tej szczepionki.

- W zeszłym tygodniu koncern powiadomił władze Unii Europejskiej, że problemy z dostawami składników szczepionek i sprzętu produkcyjnego stawiają zaplanowany harmonogram dostaw substancji dla wspólnoty pod presją - powiedział anonimowo agencji urzędnik europejski bezpośrednio zaangażowany w rozmowy z firmą.

Reklama

Źródło Reutersa zaznaczyło, że przedstawiciele Johnson & Johnson wyrazili ostrożność co do planowanych dostaw, ale powiedzieli, że terminowe wywiązanie się z nich nie jest niemożliwe.

200 milionów dawek

Jednodawkowa szczepionka J&J nie została jeszcze dopuszczona do obrotu w UE, ale oczekuję się, że w czwartek Europejska Agencja Leków (EMA) wyda w tej sprawie pozytywną opinię, która umożliwi Komisji Europejskiej na zezwolenie na stosowanie preparatu we wszystkich krajach Wspólnoty. Według wcześniejszych zapewnień urzędników KE dostawy preparatu mogłyby się zacząć w kwietniu.

J&J zobowiązał się dostarczyć do końca roku do krajów Unii 200 mln zamówionych dawek szczepionki. Na podstawie danych umieszczonych w dokumentach niemieckiego i włoskiego ministerstwa zdrowia można wyliczyć, że zawarty między firmą a UE kontrakt przewidywał dostarczenie do końca II kwartału bieżącego roku ok. 55 mln dawek substancji. W III kwartale dostawy miałyby się podwoić.

Ładowanie...

Komunikat koncernu

Rzecznik KE odmówił Reutersowi skomentowania harmonogramu dostaw szczepionki J&J. Koncern poinformował w komunikacie, że w II kwartale rozpocznie się przekazywanie szczepionek krajom UE, ale nie skomentował możliwych opóźnień w dostawach i nie podał, ile dokładnie dawek przybędzie do Unii w tym czasie.

Ewentualne opóźnienie dostaw kolejnej szczepionki dla UE byłoby następnym ciosem w unijny program szczepień, który został już spowolniony zmniejszeniem zaplanowanych dostaw szczepionki AstraZeneca i chwilowymi opóźnieniami w dostarczaniu preparatów Pfizera/BioNTechu i Moderny - ocenia Reuters.

Władze Holandii i Irlandii spodziewają się, że w kwietniu otrzymają mniej szczepionek J&J niż planowano, ale w maju i czerwcu dostawy się zwiększą, przez co realizacja kontraktu w perspektywie całego kwartału będzie przebiegać zgodnie z planem.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy