Reklama

Reklama

Kiedy szczepionki przestaną być skuteczne? Ankieta wśród ekspertów

W ciągu roku koronawirus może tak silnie zmutować, że obecne szczepionki przestaną być skuteczne – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród epidemiologów z 28 państw zmagających się z pandemią.

W ankiecie przeprowadzonej przez People's Vaccine Alliance wzięło udział 77 ekspertów. Ponad dwie trzecie epidemiologów (66,2 proc.) jest przekonanych, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy szczepionki pierwszej generacji nie będą skuteczne wobec nowych wariantów koronawirusa - podaje brytyjskie "The Observer".

Z tych 66,2 proc. ankietowanych lekarzy, 18 procent twierdzi, że obecne preparaty przestaną być skuteczne już za pół roku, a 32 procent wskazuje na okres dziewięciu miesięcy. 15 procent epidemiologów uważa, że szczepionki utracą skuteczność w ciągu roku.

Reklama

Również 18 procent ankietowanych wskazało, że preparaty rzeczywiście przestaną działać przeciwko obecnym wariantom koronawirusa, ale dopiero w perspektywie dwóch lat. Natomiast osiem procent ekspertów twierdzi, że szczepionki będą już zawsze skuteczne przeciwko COVID-19.

- Im bardziej wirus krąży po świecie, tym bardziej prawdopodobne są jego kolejne mutacje i warianty. A to może osłabiać skuteczność szczepionek. (...) Już wiemy, że dla koronawirusa granice nie istnieją - tak wyniki ankiety skomentowała profesor Devi Sridhar ze szkockiego Uniwersytetu w Edynburgu.

Jednocześnie trzeba nadmienić, że co najmniej trzy koncerny medyczne produkujące szczepionki prowadzą prace mające na celu wzmocnienie preparatów przeciwko kolejnym wariantom koronawirusa. To Pfizer, Moderna i AstraZeneca - czytamy.


 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje