Reklama

Reklama

Kiedy koniec pandemii? Ekspert wskazuje możliwy termin

"Jeśli szczepionki przeciwko koronawirusowi zadziałają, pod koniec lata wyjdziemy z pandemii" - taką opinię wyraził prezes włoskiej Rady Służby Zdrowia profesor Franco Locatelli. Jego zdaniem nie ma obecnie warunków do otwarcia stoków narciarskich.

Locatelli powiedział dziennikowi "Il Fatto Quotidiano", że jeśli szczepionki otrzymają wymagane zezwolenia, pod koniec stycznia we Włoszech rozpocznie się kampania szczepień.

Zapewnił, że trwają prace nad planem dystrybucji szczepionek i ich podawania. Są one, jak wyjaśnił, następujące: najpierw zaszczepionych zostanie 800 tysięcy pracowników służby zdrowia. Potem szczepionkę otrzyma 4,5 miliona osób: seniorzy z domów opieki i wszyscy w wieku powyżej 80 lat.

Kiedy koniec epidemii?

Oceniając sytuację w szpitalach szef Rady Służby Zdrowia stwierdził, że nadal znajduje się ona pod "presją". Ale, jak dodał, krzywa zakażeń spada. "Widać już światełko, ale musi rozbłysnąć światło, które rozświetli się na dobre, byśmy znowu nie wrócili do punktu wyjścia".

Reklama

Zapytany o to, kiedy epidemia będzie już tylko przykrym wspomnieniem, odparł: "Chcę mieć nadzieję, że będzie to pod koniec lata, na jesieni 2021, przy takiej liczbie zaszczepionych, która na to pozwoli".

Na razie - jak zaznaczył - w związku ze zbliżającymi się świętami i nowym rokiem, "musimy zapomnieć o imprezach na placach, wielkich biesiadach, kolacjach z krewnymi i przyjaciółmi".

"W przeciwnym razie trzy-cztery tygodnie później zapłacimy za to ponownie bardzo wysoką cenę" - ostrzegł włoski lekarz. Jego zdaniem przy świątecznym stole nie może zasiąść więcej niż sześć osób.

Nie ma warunków do otwarcia stoków

Locatelli wyraził przekonanie, że nie ma obecnie warunków do tego, by otworzyć stoki narciarskie we Włoszech. "Zastanowimy się w styczniu, lutym" - dodał.

Szef ważnego organu doradczego służby zdrowia przyznał: "Wszyscy myśleliśmy na początku lipca, że problem mamy za sobą".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy