Reklama

Reklama

KE: Rozmawiamy z USA o utrzymaniu łańcuchów dostaw szczepionek przeciw COVID-19

Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej, ogłosił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że prowadzone są rozmowy na linii UE-USA w sprawie utrzymania łańcuchów dostaw szczepionek przeciwko COVID-19. W amerykańskich magazynach mają się znajdować dziesiątki milionów dawek szczepionki AstraZeneca.

- Rozmawiamy z Amerykanami, jak zagwarantować, żeby łańcuchy dostaw pozostały otwarte, w celu ułatwienia produkcji szczepionek. Jest to główny punkt dyskusji z Amerykanami - powiedział Mamer, odpowiadając na pytanie, czy UE zwróci się do Waszyngtonu o użyczenie przynajmniej części z dziesiątków milionów dawek szczepionki AstraZeneca zmagazynowanych za oceanem.

- Unia Europejska zbudowała swoją strategię dostaw szczepionek w oparciu o szereg kontraktów na produkcję z firmami, które przede wszystkim operują w Europie - dodał rzecznik KE.

Reklama

W magazynach na terenie Stanów Zjednoczonych znajdują się dziesiątki milionów dawek AstraZeneki, a do kwietnia ma ich być 50 mln - poinformował w ubiegły czwartek portal CNN. W USA trwają jeszcze testy tego preparatu. Szczepionka ma jednak "zielone światło" od władz Kanady i Meksyku.

W związku z tym USA zdecydowały się wysłać do tych krajów odpowiednio 1,5 mln i 2,5 mln dawek. Będzie to pierwszy przypadek wysyłki szczepionek wyprodukowanych w USA poza granice tego kraju.

11 marca Waszyngton poinformował UE za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych, że nie ma mowy o dostawach szczepionki AstraZeneca na Stary Kontynent. Komunikat taki nadszedł po tym, gdy szwedzko-brytyjski koncern zasugerował, że braki w dostawach do UE można "załatać" szczepionkami z USA.

Nie wiadomo jednak, czy w związku z rosnącymi zapasami w magazynach pierwotna decyzja Białego Domu nie zostanie zmieniona.

Ładowanie...
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy