Reklama

Reklama

Kanada: Premier Justin Trudeau opuścił dom w Ottawie. Ze względów bezpieczeństwa

Premier Kanady Justin Trudeau ze względów bezpieczeństwa z uwagi na sytuację w Ottawie opuścił dom wraz ze swoją rodziną. Nie jest znane jego aktualne miejsce pobytu - przekazała agencja Reutera, powołując się na stację telewizyjną CBC. Stolicę kraju zablokował "konwój wolności", którego uczestnicy sprzeciwiają się obowiązkowym szczepieniom przeciw COVID-19.

Rozkład zajęć premiera Justina Trudeau, zwykle zawierający listę miast, w których przebywa, informuje tylko, że znajduje się on w "regionie stołecznym".

Trudeau jest obecnie na pięciodniowej kwarantannie po tym, gdy miał kontakt z jednym ze swych dzieci, które miało dodatni test na obecność koronawirusa.

Zobacz też: Kanada: Paxlovid. Pierwszy lek na COVID-19 do użytku w domu

W piątek tzw. konwój wolności, składający się głównie z kierowców ciężarówek, a wymierzony w obostrzenia związane z epidemią COVID-19 i obowiązkowe szczepienia, zablokował stołeczną Ottawę.

Reklama

Kawalkada na 70 kilometrów

Licząca 70 kilometrów kawalkada, składająca się z tysięcy ciężarówek i samochodów osobowych, przybyła do stolicy ze wschodu i zachodu Kanady. W sobotę protest przeniósł się na teren wokół kanadyjskiego parlamentu.

Decyzja o przeniesieniu Trudeau i jego rodziny jest następstwem ataku rezerwisty kanadyjskiej armii w lipcu 2020 roku, który niewielką ciężarówką staranował bramę wjazdową do rezydencji premiera - Rideau Cottage i został zatrzymany w miejscowej szklarni. Miał on przy sobie pięć sztuk broni i zapasowe magazynki. Premiera, z którym chciał rzekomo porozmawiać, nie było w domu.

Środek ostrożności w postaci przeniesienia z domu premiera Trudeau zastosowano także z uwagi na to, że protestujący mogą pojawić się przed domami polityków.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy