Reklama

Kanada: Nowe przypadki Omikrona. Możliwe restrykcje "bez uprzedzenia"

Quebec to druga prowincja Kanady, w której wykryto przypadek wariantu koronawirusa Omikron. Ponadto w tamtym państwie testuje się setki osób, które potencjalnie mogły zakazić się afrykańską mutacją. Tamtejsza Agencja Zdrowia Publicznego przestrzega, że restrykcje związane z Omikronem mogą pojawiać się bez wcześniejszego poinformowania społeczeństwa.

Pierwszy przypadek wariantu Omikron w Quebec wykryto u kobiety, która wróciła z Nigerii - poinformował główny lekarz prowincji dr Horacio Arruda. Z kolei minister zdrowia Quebec Christian Dube powiedział, że zakażona jest jedną ze 115 osób w regionie, które niedawno wróciły z Afryki, więc są testowane na obecność wariantu Omikron.

Ontario może przyspieszyć szczepienia trzecią dawką

Pierwsze dwa przypadki odnotowane w niedzielę w Ottawie także dotyczą osób, które wróciły z Nigerii. O kolejnych dwóch zakażonych nowym wariantem w tym mieście poinformowano w poniedziałek, a główny lekarz Ontario dr Kieran Moore powiedział, iż trwa analiza dwóch innych potencjalnych przypadków w Hamilton. Łącznie w Ontario 375 osób testowanych jest na obecność nowego wariantu.

Reklama

Moore dodał, że w Ontario trwa analiza możliwego przyspieszenia szczepienia trzecią dawką szczepionki. Obecnie tzw. booster jest dostępny m.in. dla osób po 70. roku życia.

W Albercie testowanych jest 156 osób narażonych na ryzyko zetknięcia się z wariantem Omikron - poinformował w poniedziałek premier prowincji Jason Kenney.

W Kanadzie możliwe restrykcje "bez uprzedzenia"

W piątek rząd Kanady wprowadził zakaz wjazdu dla wszystkich podróżnych, którzy w ciągu ostatnich 14 dni byli w Afryce Południowej, Botswanie, Eswatini, Lesoto, Mozambiku, Namibii i Zimbabwe. Zakaz obowiązuje do końca stycznia 2022 r. Wszyscy, którzy przylecieli z tych siedmiu krajów afrykańskich w ciągu ostatnich dwóch tygodni, zostali poproszeni o niezwłoczne przeprowadzenie testu i pozostanie w domu przez dwa tygodnie.

Agencja Zdrowia Publicznego Kanady ostrzegła w niedzielę, że restrykcje związane z nowym wariantem mogą w różnych regionach pojawiać się bez uprzedzenia, zaś osoby podróżujące poza Kanadę mogą "zostać zmuszone do pozostania poza swoim państwem dłużej niż planują".

Czytaj też: Omikron - co trzeba wiedzieć o nowym wariancie SARS-CoV-2?

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Omikron | mutacja | Pandemia koronawirusa | Kanada | Quebec

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy