Reklama

Reklama

Japonia: Trzech mężczyzn zmarło po drugiej dawce szczepionki. Eksperci: Brak danych

Trzech Japończyków bez chorób współistniejących zmarło po przyjęciu szczepionki na COVID-19 firmy Moderna. Preparat pochodził z wycofanej partii produktu - podejrzewano zanieczyszczenie drobinami stali nierdzewnej. "Nie ma obecnie dość danych czy istnieje związek między szczepionką a śmiercią pacjentów" - ocenili eksperci resortu zdrowia Japonii.

Oczekuje się, że panel ekspertów ministerstwa zdrowia będzie w dalszym ciągu badał sprawę - podała japońska agencja prasowa Kyodo.

Moderna i japoński dystrybutor jej szczepionek Takeda Pharmaceutical wstrzymały w sierpniu stosowanie trzech partii produktu, zawierających łącznie ok. 1,63 mln dawek, ponieważ w niektórych fiolkach wykryto zanieczyszczenie drobinami stali nierdzewnej. Przed wycofaniem podano już prawdopodobnie 500 tys. z tych dawek.

"Nie mieli schorzeń współistniejących"

"Po przyjęciu zastrzyków z wycofanych partii zmarło w sierpniu trzech mężczyzn w wieku 30, 38 i 49 lat. Dla każdego z nich była to druga dawka szczepionki. Podane im dawki nie pochodziły z partii, w której wykryto zanieczyszczenie, ale podlegały wycofaniu, ponieważ wytworzono je w tym samym czasie w samej linii produkcyjnej w Hiszpanii" - pisze Kyodo.

Reklama

30-latek i 38-latek nie mieli schorzeń współistniejących i obaj zmarli trzy dni po przyjęciu szczepionki. 49-latek, który zmarł dzień po szczepieniu, miał uczulenie na grykę, ale nie miał historii poważnych chorób.

Ogłaszając decyzję o wycofaniu szczepionek, firma Takeda oświadczyła, że "stal nierdzewna jest rutynowo używana w zastawkach serca, protezach stawów i metalowych szwach". "Nie oczekuje się, by podanie dawki preparatu zawierającego te cząsteczki miało zwiększyć ryzyko problemów zdrowotnych" - ocenił japoński dystrybutor szczepionek Moderny.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy