Reklama

Reklama

Japonia: Szczepionka w nowej technologii. Skuteczna przy małych dawkach

Nowa szczepionka przeciw COVID-19 opracowana przez VLP Therapeutics Japan zawiera mRNA, które samoreplikuje się, zapewniając skuteczność preparatu przy bardzo małych dawkach - przekazał we wtorek dziennik Mainichi.

Japońska szczepionka wykorzystująca nową technologię replikonu (replikon to odcinek DNA zdolny do autonomicznego podwajania się - replikowania - w komórkach) przechodzi obecnie pierwszą fazę badań klinicznych. Twórcy innowacji zamierzają złożyć wniosek o dopuszczenie preparatu do stosowania w możliwie nieodległej przyszłości tak, by wprowadzić szczepionkę do praktycznego zastosowania już w 2022 roku.

Prace nad szczepionką replikonową rozpoczęły się w Stanach Zjednoczonych, ale badania rozwinął zespół naukowców z Japonii. Preparat firmy VLP Therapeutics, podobnie jak szczepionki Pfizer, jest oparty na technologii mRNA. 

Reklama

Nowa technologia

W odróżnieniu jednak od istniejących już na rynku nowy preparat ma zdolność do namnażania, czyli "samoreplikacji w komórkach organizmu przez ograniczony czas", co umożliwia uzyskanie odpowiedzi immunologicznej nawet po podaniu niewielkiej dawki. Zaledwie 1/10 - 1/100 dawki znanych dotychczas szczepionek mRNA jest wystarczająca do ochrony organizmu przed zakażeniem i jego niebezpiecznymi skutkami.

Pierwsza faza badań prowadzona jest na grupie 45 dorosłych pacjentów w wieku do 65. roku życia. Ostatni etap testów zgodnie z planem firmy farmaceutycznej powinien rozpocząć się wiosną 2022 roku. Za produkcję do 50 mln dawek preparatu rocznie będzie odpowiadać firma Fujifilm. Szczepionka powstała przy finansowym wparciu japońskiego rządu.

- Na wypadek rozwoju w przyszłości nowych chorób zakaźnych, opracowana podstawowa technologia samoreplikacji pozwoli na szybką reakcję na nowe zagrożenie - wyjaśnił dyrektor VLP Therapeutics Japan, Wataru Akahata. 

Reklama

Reklama

Reklama