Reklama

Reklama

Jak kraje radzą sobie z pandemią? Katastrofalna pozycja Polski w rankingu

Nowa Zelandia, Singapur i Australia to kraje które najlepiej radzą sobie z pandemią koronawirusa - wynika z marcowej edycji prowadzonego przez Bloomberga rankingu. W najnowszym zestawieniu awansowały kraje, które szybko szczepią swoich mieszkańców przeciwko COVID-19, na przykład Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W raporcie znalazła się również Polska. Niestety, jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc rankingu.

Prowadzony od listopada i aktualizowany co miesiąc ranking ma pokazywać odporność największych światowych gospodarek na pandemię i jakość życia zwykłych ludzi podczas kryzysu zdrowotnego i ekonomicznego. Bierze pod uwagę dziesięć wskaźników. Oprócz podawanej proporcjonalnie do populacji liczby nowych infekcji i zgonów na COVID-19, jest to m.in. dotkliwość wprowadzonych ograniczeń, przewidywany wzrost gospodarczy czy stopień dostępności opieki zdrowotnej. Do ogólnej oceny wlicza się też procent mieszkańców danego kraju, którzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19.

Reklama

Pierwsza dziesiątka zdominowana przez kraje Azji

Pierwsza dziesiątka rankingu jest zdominowana przez kraje Azji i Australii, które szybko opanowały pandemię na swoim terenie. Oprócz znajdujących się na szycie zestawienia Nowej Zelandii, Singapuru i Australii, jest tam również Tajwan, Korea Południowa, Chiny, Japonia i Tajlandia.

Bloomberg zwraca uwagę na duży awans Izraela, który w ogłoszonej w czwartek marcowej edycji rankingu znalazł się na piątym miejscu, w lutym był na 14. Tak duża zmiana była możliwa dzięki prowadzonej w Izraelu najszybciej na świecie kampanii szczepień przeciwko COVID-19. Dwie dawki preparatu przyjęła tam już ponad połowa mieszkańców.

W zestawieniu awansowały, chociaż już nie tak spektakularnie, również inne kraje, które szybko szczepią swoich mieszkańców. Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdują się na 11. pozycji i od lutego przesunęły się o cztery miejsca w górę, USA z 27. miejsca przeszły na 21. pozycję w rankingu, Wielka Brytania awansowała z 30. na 25. miejsce. 

Agencja podkreśla, że szybka akcja szczepień przekłada się na poprawę innych wskaźników epidemicznych, a także pozwala na rozluźnienie restrykcji, przez co szybko szczepiące kraje awansują w zestawieniu.

Chaotyczne szczepienia

Jak zauważa Bloomberg, spada pozycja państw Europy, w której szczepienia przebiegają chaotycznie. W porównaniu z lutym Grecja spadła o 20 miejsc na 40. pozycję, Rumunia o 15 na 46. miejsce, Włochy i Polska o 10, a Finlandia o dziewięć.

Polska na jednym z ostatnich miejsc

Polska zajmuje 50. miejsce na 53 notowane państwa. Gwałtowny spadek w porównaniu z poprzednią edycją tłumaczony jest wzrostem liczy zakażeń i wprowadzeniem nowych obostrzeń. 

Według Bloomberga gorzej niż Polska z pandemią radzi sobie tylko Brazylia, Czechy i Meksyk.

Ładowanie...


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama