Reklama

Reklama

Izrael: Szin Bet przestaje śledzić osoby podejrzane o zarażenie Omikronem

Premier Naftali Bennett i minister zdrowia Nitzan Horowitz ogłosili, że jednostka specjalna Szin Bet przestanie używać technologii śledzenia do lokalizowania obywateli narażonych na zakażenie się wariantem koronawirusa Omikron.

"Od pierwszej chwili podkreślałem, że korzystanie z tego narzędzia będzie ograniczone i bardzo krótkie - przez kilka dni, aby uzyskać pilne informacje, aby powstrzymać infekcję w świetle nowego i nieznanego wariantu" - napisał na Twitterze Horowitz. "Dokładnie to zrobiliśmy. Teraz kończymy śledzenie, ponieważ oprócz zdrowia musimy chronić prywatność i prawa człowieka, nawet w sytuacjach awaryjnych".

Decyzja została podjęta po dokonaniu oceny sytuacji, a śledzenie może być ponownie wykorzystane, jeśli wymagać tego będzie sytuacja epidemiologiczna.

Reklama

Omikron w Izraelu

W Izraelu od czwartku tylko trzy osoby zostały zakażone Omikronem, podało Ministerstwo Zdrowia. Jedna osoba, która wróciła z Malawi, została zaszczepiona szczepionką AstraZeneca. Dwie kolejne zakażone osoby zaszczepione były trzema dawkami Pfizera, z których jeden wrócił z RPA, a drugi z Wielkiej Brytanii.

Premier Naftali Bennett podczas spotkania z ministrem zdrowia Nitzanem Horowitzem dotyczącym nowego wariantu Omikron zdecydował, że ci, którzy wylądują w kraju, zostaną ukarani grzywną w wysokości 2500 szekli, jeśli wcześniej nie wykonali drugiego testu PCR. Decyzja ta ma wejść w życie w ciągu najbliższych tygodni.

Ponadto Ministerstwo Zdrowia i Edukacji we współpracy z władzami lokalnymi wprowadzą specjalny program szczepień dzieci. W ramach niego będą realizowane: koordynacja między władzami lokalnymi, szkołami i rodzicami, a także program uświadamiający w systemie edukacji wśród rodziców i członków rodziny przed przyjęciem szczepionek. Dodatkowo będą wysyłane powiadomienia o tym, kiedy odbywać będzie się szczepienie i w jakiej szkole.

Omikron a skuteczność szczepień

Zaczęło pojawiać się więcej informacji na temat skuteczności szczepionek przeciwko wariantowi Omikron.

Według naukowców z RPA szczepionki mogą być nieco mniej skuteczne w zapobieganiu infekcji, ale nadal powinny zapewniać dobrą ochronę przed poważnymi skutkami choroby i śmiercią.

"Profil mutacji i obraz epidemiologiczny sugerują, że Omikron jest w stanie ominąć część naszej ochrony immunologicznej (powodować infekcję), ale ochrona przed poważnymi skutkami choroby i śmiercią wciąż powinna być znaczna" - podaje raport National Institute for Communicable Diseases (NICD).

- Myślę, że reinfekcje będą mniej dotkliwe - powiedziała mikrobiolog Anne von Gottberg.

NICD nie opublikował jeszcze żadnych danych potwierdzających te oświadczenia. Nie określono również, czy istnieją różnice między różnymi szczepionkami przeciwko wirusowi.

Tydzień po odkryciu nowego wariantu w Afryce Południowej, Omikron został zidentyfikowany w około trzydziestu krajach na całym świecie.

Sytuacja zachorowań w Izraelu jest stabilna. W środę zarejestrowano 526 przypadków. Tydzień wcześniej było ich 544. Liczba aktywnych przypadków w ciągu ostatnich kilku dni utrzymywała się na stałym poziomie około 5500. W szczycie czwartej fali było ich ponad 80 tys.

W czwartek Izrael miał 116 pacjentów w ciężkim stanie. Tydzień wcześniej było 119.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje