Reklama

Reklama

Izrael: Szczepionka Pfizera może mieć związek z przypadkami zapalenia mięśnia sercowego

Izraelski resort zdrowia poinformował, że szczepienie przeciw COVID-19 preparatem firmy Pfizer może mieć związek z zaobserwowaną niewielką liczbą przypadków zapalenia mięśnia sercowego, głównie u młodych mężczyzn. Ministerstwo nie wydało żadnych zaleceń w tej sprawie.

W Izraelu od grudnia 2020 r. do maja 2021 r. zgłoszono 275 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad pięć milionów zaszczepionych osób - podało ministerstwo, ujawniając wyniki badań. Większość pacjentów spędziła w szpitalu nie więcej niż cztery dni, a 95 proc. przypadków zostało sklasyfikowanych jako łagodne.

Zgodnie z oświadczaniem resortu badanie wykazało, że "istnieje prawdopodobny związek między otrzymaniem drugiej dawki (szczepionki Pfizera) a pojawieniem się zapalenia mięśnia sercowego u mężczyzn w wieku od 16 do 30 lat". Taki związek zaobserwowano częściej wśród mężczyzn w wieku od 16 do 19 lat niż w innych grupach wiekowych.

Reklama

Ponad 70 proc zaszczepionych

Grupa doradcza amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w zeszłym miesiącu zaleciła dalsze badania nad możliwością powiązania między zapaleniem mięśnia sercowego a szczepionkami mRNA, w tym szczepionkami firm Pfizer i Moderna Inc. Systemy monitorowania nie wykryły większej liczby przypadków, niż można by się spodziewać w ogólnej populacji, ale panel ekspertów stwierdził w oświadczeniu, że świadczeniodawcy opieki zdrowotnej powinni zostać poinformowani o "potencjalnym zdarzeniu niepożądanym".

Izraelskie ministerstwo nie wydało żadnych zaleceń w tej sprawie. Resort planuje w niedzielę włączyć do programu szczepień młodzież w wieku 12-15 lat.

W kraju tym ponad 70 proc. ludności zostało już całkowicie zaszczepione. Od wtorku zniesiono prawie wszystkie obowiązujące tam od ponad roku obostrzenia związane z koronawirusem. Sklepy, restauracje i firmy mogą działać bez żadnych ograniczeń.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje