Reklama

Reklama

Izrael: Milion osób straci "zieloną przepustkę", bo nie zaszczepiło się trzecią dawką

Grupa ponad miliona mieszkańców Izraela, która nie przyjęła trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, utraci w niedzielę certyfikat sanitarny - tzw. zieloną przepustkę. Dzięki niej można było m.in. brać udział w zgromadzeniach publicznych i uniknąć większości obostrzeń dla niezaszczepionych.

Wprowadzone w Izraelu zmiany wymagają przyjęcia trzeciej dawki preparatu sześć miesięcy po otrzymaniu wcześniejszych szczepionek. 

Dokument będzie ważny przez pół roku po upłynięciu tygodnia od przyjęcia ostatniej wymaganej szczepionki. Oznacza to, że w przypadku osób zaszczepionych dwiema dawkami paszport będzie obowiązywać przez sześć miesięcy od dnia otrzymania drugiej dawki preparatu.

Dane Ministerstwa Zdrowia Izraela wskazują, że ponad 4,7 mln Izraelczyków otrzymało co najmniej dwie dawki szczepionki, ale tylko 3,2 mln - przypominającą dawkę trzecią. 

Reklama

Trzecia dawka od 12. roku życia

Paszport tymczasowy może zostać przyznany osobom z negatywnym wynikiem testu, za który chętni do jego przeprowadzenia muszą jednak zapłacić. 

Rząd Izraela ogłosił również, że pacjenci, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, będą zobowiązani do przyjęcia szczepionki, by otrzymać paszport covidowy. Wcześniej wszyscy ozdrowieńcy kwalifikowali się do uzyskania dokumentu. 

Izrael, pierwsze państwo oferujące trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, rozpoczął kampanię wzmacniającą efekt wcześniej oferowanych dawek na początku sierpnia. Początkowo były one dostępne dla osób powyżej 60. roku życia, obecnie po raz trzeci szczepieni są wszyscy chętni powyżej 12. roku życia. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne