Reklama

Reklama

Izrael: Miasto odgrodziło się od ortodoksyjnych sąsiadów

Miasto Ramat Gan w Izraelu odgrodziło się od zamieszkanego przez ultraortodoksów i zamkniętego z powodu epidemii miasta Bnej Brak - informują w poniedziałek krajowe media. Sprawa wywołała publiczne oburzenie, a MSW nakazało Ramat Gan usunięcie siatek.

"Ktoś przekracza granicę dobrego smaku. To budzi bardzo problematyczne konotacje" - powiedzieli w rozmowie z dziennikiem "Israel Hajom" pracownicy urzędu miasta w Bnej Brak. "To obrzydliwy akt, który pachnie rasizmem" - dodali.

Zamieszkane przez ok. 200 tys. osób Bnej Brak odnotowało drugą co do wielkości liczbę zakażeń ze wszystkich miast w Izraelu, a także najwyższy wskaźnik zakażeń w przeliczeniu na jednego mieszkańca - podał "The Times of Israel".

Serwis Aruc 7 informuje z kolei, że Siły Obronne Izraela rozdały dotąd 15 tys. ciepłych posiłków mieszkańcom zamkniętego od piątku Bnej Brak, a dalsze 100 ton żywności zostanie dostarczone na rozpoczynającą się w środę po zmierzchu Paschę.

Reklama

Łamią zakazy zgromadzeń

Reporter Keszet 12, Nir Dwori, opublikował na Twitterze zdjęcie żołnierzy ze słodyczami, tłumacząc, że "każde dziecko obawiające się żołnierzy, którzy weszli do Bnej Brak, dostanie cukierka". Dwori tłumaczy, że zarówno dla dzieci, jak i dla wojskowych może to być pierwsze tego typu spotkanie, ponieważ żydzi ultraortodoksyjni są zwolnieni ze służby wojskowej, a wojsko nie zapuszcza się na ogół do ich dzielnic.

W izraelskich mediach społecznościowych popularne stały się również rozdane żołnierzom rozmówki w jidysz - na wypadek kontaktu z osobami nieposługującymi się językiem hebrajskim.

Komentatorzy zauważają, że o wiele wyższa zachorowalność w dzielnicach zdominowanych przez ultraortodoksów to konsekwencja nieprzestrzegania przez nich zaleceń władz świeckich, np. łamania zakazu zgromadzeń, a także przeludnienia, odcięcia od mediów i powszechnego ubóstwa.

W Izraelu z powodu COVID-19 zmarło 55 osób i odnotowano 8611 zakażeń koronawirusem. Według danych Keszet 12, 585 osób zostało uznanych za wyleczone.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy