Reklama

Irlandia: Jest zalecenie, by wstrzymać szczepienia AstraZenecą

Irlandzkie władze medyczne zarekomendowały wstrzymanie szczepień preparatem AstraZeneca. Decyzja ma związek z przypadkami zakrzepów krwi, jakie odnotowano w Norwegii. Szczepienia mają być wstrzymane od niedzieli rano.

O rekomendacji poinformował główny doradca ds. medycznych rządu Irlandii, dr Ronan Glynn. Jak wyjaśnił, decyzja o czasowym wstrzymaniu szczepień preperatem brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca była oparta na negatywnej opinii HPRA, czy głównego urzędu regulacyjnego do spraw produktów medycznych (Health Products Regulatory Authority) oraz Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (NIAC).

- To, że istnieje związek między przypadkami zakrzepów i użyciem preparatu firmy AstraZeneca, nie zostało dowiedzione, niemniej jednak, kierując się względami ostrożności i w oczekiwaniu na dalsze ustalenia w sprawie skutków ubocznych, NIAC opowiada się za wykluczeniem tego preparatu z programu szczepień w Irlandii począwszy od niedzieli 14 marca rano - zaznaczył dr Glynn.

Reklama

Główny ekspert medyczny kraju dodał, że na niedzielę zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie NIAC w sprawie preparatu AstraZeneca.

Oświadczenie WHO

Agencje przypominają w tym kontekście, że jeszcze w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała oświadczenie, w którym zachwalała skuteczność brytyjsko-szwedzkiego środka i podkreślała, że odnotowane przypadki powikłań nie są powiązane łańcuchem przyczynowo-skutkowym z użyciem preparatu.

Europejskie kraje wstrzymują szczepienia

Decyzja o czasowym wstrzymaniu szczepień preparatem firmy AstraZeneca w Irlandii to kolejny taki krok wśród krajów europejskich.

Norweskie władze wstrzymały szczepienia przeciw COVID-19 preparatem AstraZeneca, powołując się na wcześniejszą decyzję rządu Danii, który po zgonie zaszczepionego tym specyfikiem pacjenta bada teraz, czy preparat może wywoływać zakrzepy krwi.

Zanim norweskie władze ogłosiły wstrzymanie szczepienia preparatem AstraZeneca, z jego podawania zrezygnowało już kilka norweskich gmin, w tym Bergen, Trondheim oraz Stavanger. Od początku roku w Norwegii zaszczepiono tym preparatem 127 400 osób.

Oprócz Norwegii również Islandia zdecydowała się w czwartek na wstrzymanie szczepień z użyciem AstraZeneki.

Wcześniej szczepienia tym preparatem wstrzymały już: Austria, Estonia, Litwa, Łotwa i Luksemburg, a także Włochy. Powodem były pojedyncze przypadki wystąpienia zakrzepów krwi u szczepionych.

Według danych Europejskiej Agencji Leków (EMA) z ponad trzech mln osób, które w Europie otrzymały preparat, wystąpienie zakrzepów zgłoszono u 22.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy