Reklama

Reklama

Indie: Wielki pożar w zakładzie produkującym szczepionki. Nie żyje pięć osób

Pięć osób zginęło w czwartek w wyniku pożaru, który wybuchł na terenie obiektu należącego do Serum Institute of India. Firma ta jest największym na świecie producentem szczepionek. Obecnie pracuje nad zleceniem otrzymanym od koncernu AstraZeneca i ma w planach wyprodukowanie miliarda dawek szczepionki na koronawirusa. W celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia władze wszczęły śledztwo.

Zdarzenie miało miejsce w zachodnich Indiach, w mieście Pune, na terenie fabryki Gopal Patti.

Reklama

- Pożar wybuchł ok. godz. 14 w nowo wybudowanym budynku w M SSE III w rejonie Manjri. Przyczyną pojawienia się ognia była iskra spawalnicza. Znajdujący się w pobliżu materiał łatwopalny jeszcze pogorszył sytuację. Gaszenie ognia zajęło około dwóch, trzech godzin - poinformował Rajesh Tope, minister zdrowia ze stanu Maharasztra, cytowany przez "The Hindu".

Mężczyzna powiedział, że w spalonym budynku odnaleziono ciała pięciu osób. Burmistrz Pune Murlidhar Mohol poinformował, że byli to pracujący tam robotnicy. Kondolencje rodzinom ofiar złożył Adar Poonawalla, dyrektor generalny Serum Institute of India (SII).

"Właśnie otrzymaliśmy niepokojące informacje. Po dalszym dochodzeniu dowiedzieliśmy się, że w tym wypadku, niestety, zginęło kilka osób. Jesteśmy głęboko zasmuceni i składamy najgłębsze kondolencje członkom rodzin zmarłych" - napisał na Twitterze.

 

Szczepionki przeciw COVID-19 bezpieczne

Rajesh Tope przekazał, że magazyn ze szczepionkami przeciw koronawirusowi nie został uszkodzony. Powiedział, że znajduje się on w pewnej odległości od miejsca, w którym wybuchł pożar.

Informacje potwierdził komisarz policji Pune, Amitabh Gupta. - Zgodnie z informacjami uzyskanymi od SII: nie ma żadnego niebezpieczeństwa ani zagrożenia pożarem dla szczepionek przeciwko COVID-19. Żadna produkcja nie odbywała się na tym piętrze - wyjaśnił.

Śledztwo w sprawie pożaru zapowiedział Uddhav Thackeray, naczelny minister stanu Maharasztra. - Zostanie wszczęte dochodzenie, które pozwoli ustalić przyczyny pożaru - poinformował.

Serum Institute of India współpracuje z naukowcami z Oxfordu oraz koncernem farmaceutycznym AstraZeneca przy produkcji szczepionki "Covishield".

W zeszłym miesiącu Adar Poonawalla udzielił wywiadu dla "The Associated Press". Wyraził podczas niego nadzieję na zwiększenie mocy produkcyjnych firmy. Szacował, że do 2021 roku jest w stanie ona wyprodukować do 2,5 miliarda dawek szczepionki. Budynek, który spłonął, miał za zadanie pomóc w tym projekcie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne