Reklama

Reklama

Indie: Po obchodach święta Kumbhamela tysiące zakażeń koronawirusem

Jak informuje BBC, indyjskie władze mają problem z egzekwowaniem nakazów sanitarnych w trakcie obchodów święta Kumbhamela. Od poniedziałku w mieście Haridwar zdiagnozowano tysiące zachorowań na COVID-19. W całym kraju miliony hinduistów bierze udział w religijnej celebracji, której częścią są rytualne kąpiele w Gangesie.

Reklama

Kumbhamela jest ważnym świętem dla hinduistów, połączonym z pielgrzymką do wybranych miast, w których na przemian odbywają się najważniejsze uroczystości. W tym roku centrum obchodów jest Haridwar na północy kraju.

Miliony pielgrzymów, tysiące zakażeń

Reklama

Kumbhamela to też trwający dwa miesiące festiwal religijny gromadzący najwięcej wiernych na świecie. W 2001 roku wzięło w nim udział 70 mln osób.

Mimo apeli ekspertów rząd Indii nie zakazał w tym roku udziału w uroczystościach, połączonych z kąpielami w Gangesie, który hinduiści uznają za świętą rzekę.

W środę, która uznawana jest za najbardziej pomyślny dzień Kumbhameli, do godzin popołudniowych rytualnej kąpieli zażyło prawie 900 tys. osób. Od poniedziałku w Haridwar zdiagnozowano blisko cztery tys. zakażeń.

Zobacz także: Szczepienia w Izraelu. Od marca ciągły spadek zakażeń

Zgromadzenia nad świętą rzeką. Władze bezradne

Zdecydowana większość wiernych nie przestrzega nakazu poddania się testowi na COVID-19 przed kąpielą w Gangesie, nie nosi masek, a zachowanie dystansu społecznego jest niemożliwe w gęstych tłumach gromadzących się na brzegach rzeki - pisze BBC. Nawet ustawienie kamer na brzegach Gangesu w Haridwar, by zidentyfikować osoby, którą nie noszą masek, nie zniechęciło pielgrzymów do kąpieli, która ma przynosić duchowe oczyszczenie.

Tymczasem Indie stały się drugim po USA krajem świata pod względem całkowitej liczby infekcji koronawirusem, wyprzedzając Brazylię. Od początku pandemii zdiagnozowano tam 13,53 mln zakażeń, a z powodu COVID-19 zmarło 169 tys. osób.

Przeciążone szpitale i krematoria

Najbardziej dotknięty pandemią stan Maharasztra, położony na zachodzie Indii, wprowadził we wtorek wieczorem surowe restrykcje sanitarne. Reuters podaje, że w kraju przeciążone są zarówno szpitale jak i krematoria, brakuje leków oraz tlenu medycznego.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama