Reklama

Reklama

Indie: Odszkodowania za śmierć z powodu COVID-19

50 tys. rupii indyjskich (ok. 2650 zł) - takie odszkodowanie ma otrzymać rodzina, kiedy bliski umrze z powodu COVID-19 - zdecydował Sąd Najwyższy w Indiach. Postanowienie wydano w związku z wnioskiem prawników, którzy powołali się na przepisy dotyczące klęsk żywiołowych.

Według oficjalnych danych w Indiach z powodu COVID-19 od początku pandemii zmarło 447 tys. osób. Eksperci po porównaniu liczby zgonów z poprzednimi latami mówią jednak o tym, że ofiar koronawirusa może być nawet 10 razy więcej. 

Odszkodowanie dla najbliższej rodziny

W poniedziałek Sąd Najwyższy w Indiach zdecydował, że najbliższa rodzina zmarłych na COVID-19 otrzyma odszkodowania. Sędzia MR Shah orzekł, że pieniądze mają zostać wypłacone w ciągu 30 dni od złożenia wniosku przez rodzinę. - Przewyższyłoby to kwoty wypłacane przez władze centralne i stanowe w ramach różnych dobroczynnych programów - dodał.

Reklama

Decyzja była związana ze złożoną w czerwcu przez grupę prawników petycją. Argumentowali oni, że COVID-19 jest katastrofą, zgodnie z indyjską ustawą o klęskach żywiołowych. Prawo w tym zakresie mówi, że rodzinie osób, które straciły życie w katastrofie należy się pomoc się pieniężna w wysokości 400 tys. (21,2 tys. zł).

- Wiemy, że rząd wydał dużo pieniędzy w związku z pandemią. Ale uważamy, że  powinien był wypłacić 400 tys. rupii odszkodowania każdej dotkniętej przez pandemię rodzinie. Albo przynajmniej rodzinom w trudnej sytuacji finansowej - powiedział BBC Gaurav Kumar Bansal, jeden ze składających petycję. Na taki krok zdecydował się m.in. stan Karnataka, który wypłaci biedniejszym rodzinom 100 tys. rupii.

Kto wypłaci odszkodowania?

Środki na odszkodowania mają zapewnić stany. Dwa - Kerala i Radżastan - stwierdziły, że pieniądze te powinien zapewnić rząd federalny.

W sierpniu Krajowy Urząd Zarządzania Katastrofami (NDMA) - kierowany przez premiera - napisał do stanów, że nie jest jasne, ile pieniędzy należy zarezerwować na odszkodowania, ponieważ pandemia się nie skończyła.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy