Reklama

Reklama

Im szybsze tempo szczepień, tym mniejsze ryzyko odpornego wariantu. Nowe badania

- Szczepionki są naszym najlepszym zakładem, żeby pokonać tę pandemię - stwierdził współautor badania Simon Rella z austriackiego Instytutu Nauki i Technologii. Nieprzestrzeganie pandemicznych ograniczeń takich jak np. noszenie maseczek i przestrzeganie dystansu zwiększa ryzyko powstawania kolejnych wariantów - twierdzą naukowcy.

Prawie 60 proc. Europejczyków otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Autorzy badania, opublikowanego na stronie pisma online Scientific Reports, stwierdzili, że wykazało ono, iż trzeba utrzymać maseczki i dystans społeczny, dopóki wszyscy nie zostaną w pełni zaszczepieni.

Aby przewidzieć, w jaki sposób SARS-CoV-2 może mutować w odpowiedzi na kampanie szczepień, ogólnoeuropejski zespół ekspertów przeprowadził symulację prawdopodobieństwa pojawienia się wariantu odpornego na szczepionkę w populacji 10 mln ludzi w ciągu trzech lat.

Reklama

"Sprzeczny z intuicją wynik"

Zmienne obejmowały szczepienia, mutacje i tempo zakażeń, w tym powtarzające się fale infekcji i spadek liczby zachorowań w odpowiedzi na lockdowny.

Zgodnie z przewidywaniami badanie wykazało, że szybkie tempo szczepień zmniejszyło ryzyko pojawienia się wariantu odpornego na szczepionkę.

Ale jak pokazał zarazem "sprzeczny z intuicją wynik", najwyższe ryzyko pojawienia się odpornych na szczepionkę wariantów wystąpiło, gdy duża część populacji została zaszczepiona, ale nie na tyle, by zapewnić odporność stadną.

"Szczep odporny ma przewagę"

- Szczepionki są naszym najlepszym zakładem, żeby pokonać tę pandemię - powiedział współautor badania Simon Rella z austriackiego Instytutu Nauki i Technologii (IST). - To, co pokazał nasz model, to fakt, że gdy większość ludzi jest zaszczepiona, szczep odporny na szczepionkę ma przewagę nad szczepem pierwotnym - wyjaśnił. - Oznacza to, że wariant odporny na szczepionkę rozprzestrzenia się w populacji szybciej niż oryginalny w czasie, gdy większość ludzi jest zaszczepiona - dodał.

"Bez globalnej koordynacji warianty odporne na szczepionki mogą zostać wyeliminowane w niektórych populacjach, ale mogą utrzymywać się w innych" - głosi badanie.

Obecnie nieco ponad miliard ludzi na całym świecie jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, przy czym wiele państw, zwłaszcza w Afryce i Ameryce Południowej, nie rozpoczęło jeszcze powszechnych szczepień z powodu braku dostaw. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy