Reklama

Holendrzy zaszczepieni za granicą, nie mogą otrzymać przepustki sanitarnej

Holendrzy, którzy szczepią się przeciw COVID-19 poza Holandią, mają problem z otrzymaniem przepustki sanitarnej. "Odradzamy szczepienia poza Niderlandami" - mówi rzeczniczka GGD GHOR, centrali publicznej ochrony zdrowia w Holandii. Podobne problemy występują również we Włoszech.

Problem dotyczy m.in. osób, które przyjęły preparat przeciwko COVID-19 w Niemczech. Informacja na ten temat nie zostanie ujęta w niderlandzkim systemie "CoronaCheck", odpowiedniku polskiego Internetowego Konta Pacjenta, gdzie wyświetla się kod QR z przepustką sanitarną.

"Aby uniknąć rozczarowania, radzimy szczepić się w Holandii" - powiedziała rzeczniczka GGD GHOR, cytowana przez dziennik "De Telegraaf". "Nie ma z tym żadnego problemu. Szczepienie jest natychmiast poprawnie rejestrowane w aplikacji CoronaCheck" - mówi przedstawicielka GGD GHOR.

Reklama

Holandia chce zaszczepić wszystkich dorosłych trzecią dawką

W połowie grudnia minister zdrowia Hugo de Jonge informował, iż intencją rządu jest, aby do końca stycznia zaszczepiono wszystkich dorosłych Holendrów trzecią dawką preparatu przeciwko koronawirusowi.

Rzecznik Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) powiedział, że instytut nie dysponuje danymi dotyczącymi tego, ilu Holendrów zaszczepiło się dotychczas przeciwko COVID-19 poza Niderlandami.

Problemy we Włoszech

Bez przepustki sanitarnej Włosi zaszczepieni preparatami uznanymi w Unii Europejskiej oraz ci, którzy przeszli w ostatnich miesiącach zakażenie, nie mają wstępu do wielu miejsc publicznych; od środków transportu, sal barów i restauracji po siłownie, kina, teatry, muzea. Nie mogą też skorzystać z wyciągów narciarskich.

W Rzymie i w innych miastach system wydawania przepustek jest bardzo spowolniony i osoby przybyłe z zagranicy muszą wiele dni czekać na wyznaczenie daty wizyty w lokalnym oddziale ochrony zdrowia, gdzie trzeba przedstawić dokumentację szczepień lub zaświadczenie stwierdzające, że przeszły COVID-19.

W wypowiedziach dla mediów Włosi przybyli na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok do kraju zaznaczają, że zostali faktycznie zrównani z osobami niezaszczepionymi, które nie mogą usiąść w środku restauracji, wypić kawy przy barze ani uczestniczyć w żadnej imprezie w miejscu publicznym. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy