Reklama

Reklama

Holandia: Wraca część obostrzeń przeciw COVID-19

W Holandii wracają obostrzenia. - Mamy do zakomunikowania trudne wiadomości - powiedział premier Holandii Mark Rutte, który ogłosił we wtorek przywrócenie części zniesionych pod koniec września restrykcji przeciw COVID-19. Przyczyną jest gwałtowny wzrost infekcji koronawirusem. Podczas konferencji premiera policja rozpędziła grupę około 150 demonstrujących przeciw obostrzeniom.

- Rosnąca liczba zakażeń COVID-19 zmusza nas do podjęcia konkretnych kroków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa - powiedział premier mówiąc o obostrzeniach.

- Niektórzy są przeciwni wszelkim środkom zapobiegawczym, inni chcą, aby były one bardziej surowe, ale większość z nas jest gdzieś pośrodku - wskazał Rutte, zapowiadając, iż rząd będzie "kontynuować rozsądną drogę".

Obostrzenia. Dystans i przepustki sanitarne

Premier poinformował, że wraca zasada zachowania 1,5 metra dystansu społecznego, a także pracy w domu przez co najmniej połowę tygodnia. Przepustka sanitarna będzie obowiązywała nie tylko w restauracjach, kinach, teatrach i klubach, ale od 6 listopada także w ogródkach gastronomicznych, siłowniach, parkach rozrywki oraz muzeach.

Reklama

Ponownie przywrócony zostanie obowiązek noszenia maseczek w sklepach, szkołach, na uczelniach wyższych, a także w przestrzeni publicznej, m.in. na przystankach tramwajowych. - Maseczki muszą też nosić osoby świadczące usługi seksualne - mówił premier.

- Musimy odwrócić negatywny trend - oświadczył z kolei minister zdrowia Hugo de Jonge. - Dlatego nie mamy innego wyboru, jak tylko interweniować - podkreślił.

Protestują przeciw obostrzeniom. Starcie z policją

Minister poinformował, że obecnie w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest 87 proc. dorosłych Holendrów.

Podczas konferencji policja rozpędziła grupę około 150 protestujących przed budynkiem, w którym odbywało się spotkanie premiera i ministra zdrowia z mediami. Jak relacjonuje rozgłośnia NPO Radio 1 demonstranci obrzucili funkcjonariuszy "ciężkimi fajerwerkami". Wokół budynku rozstawiono barierki.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) informuje, iż w zeszłym tygodniu 53 979 Holendrów uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, co stanowi prawie 40 proc. wzrostu w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Oznacza to, że średnio 313 na 100 tys. mieszkańców ma pozytywny wynik testu na obecność wirusa, w porównaniu do 225 na 100 tys. w poprzednim tygodniu.

Jak poinformowało tego samego dnia Narodowe Centrum Koordynacji Rozlokowania Pacjentów (LCPS) w szpitalach przebywa obecnie 1312 pacjentów chorych na COVID-19 z czego 240 z nich trafiło na oddziały intensywnej terapii.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje