Reklama

Reklama

Holandia: Setki dodatkowych zgonów, tysiące opóźnionych operacji

​Ze względu na zajęte przez pacjentów z Covid-19 łóżka na oddziałach intensywnej terapii w holenderskich szpitalach zanotowano setki dodatkowych zgonów - wynika z informacji mediów na temat raportu o jakości opieki medycznej w tym kraju w 2020 r. Trzeba było także przełożyć 140 tys. operacji.

Pandemia wywarła ogromny wpływ na regularną opiekę w szpitalach - informuje Samenwerkende Kwaliteitsregistraties (SKR), organizacja zajmująca się gromadzeniem danych w jednostkach służby zdrowia.

Informuje ona, że ze względu na obłożenie szpitali, które ze względu na pandemię znacznie wzrosło, przełożonych zostało aż 140 tys. planowanych operacji. Wykonano także o 11 proc. mniej skomplikowanych zabiegów onkologicznych niż rok wcześniej.

"Zginęło proporcjonalnie więcej osób, które trafiły do szpitala w wyniku wypadku. Zwykle umiera 2,4 proc. tej grupy pacjentów. Teraz nastąpił wzrost do 2,9 proc." - informuje SKR i wyjaśnia, że 0,5 punktu procentowego przekłada się na życie 400 pacjentów.

"Oni mogliby przeżyć, gdyby łóżka na oddziałach intensywnej terapii nie były zajęte przez pacjentów z koronawirusem" - konkluduje organizacja.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje