Reklama

Reklama

Holandia. 13 zakażonych wariantem Omikron w samolotach z RPA

Holandia potwierdziła zakażenie nowym wariantem COVID-19 u pasażerów, którzy w piątek przylecieli z Republiki Południowej Afryki do Amsterdamu. Spośród 61 podróżnych, u których testy potwierdziły obecność SARS-CoV-2, zakażenie Omikronem stwierdzono u 13 osób. Dwa przypadki wykryła także Dania i także dotyczą one osób, które przyleciały z RPA.

13 przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron stwierdzono wśród pasażerów dwóch piątkowych lotów z RPA do Amsterdamu - poinformował w niedzielę holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). Wyjaśniono, że zakażenia te zostały stwierdzone wśród grupy 61 pasażerów, którzy mieli COVID-19 potwierdzony pozytywnym wynik testów na koronawirusa. 

"Nie jest wykluczone, że w Holandii będzie więcej przypadków"

Wszyscy chorzy przebywają obecnie w izolacji w jednym z hoteli w pobliżu amsterdamskiego lotniska Schiphol. Nowy wariant wykryty został metodą sekwencjonowania wirusa. RIVM podało także, że badania wciąż trwają.

Reklama

- Nie jest wykluczone, że w Holandii pojawi się więcej przypadków - powiedział minister zdrowia Hugo de Jonge na konferencji prasowej w Rotterdamie. - To może być wierzchołek góry lodowej. Wzywamy ludzi, którzy przybyli z tego obszaru, do jak najszybszego poddania się testom - zaapelował szef resortu.

- Martwimy się, ale jeszcze nie wiemy, jak duże to będzie zmartwienie - przyznał jednak minister. Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że wariant Omikron jest niepokojący, ale jak bardzo, to zdaniem holenderskiego ministra "pokaże dopiero kilka następnych tygodni".

W piątek dwoma lotami z Johannesburga i Kapsztadu do Holandii przyleciało ok. 600 pasażerów. 531 osób miało negatywny wynik testu. Maszyny wylądowały na lotnisku Schiphol w Amsterdamie mimo, że wcześniej tego samego dnia minister zdrowia ogłosił zakaz lotów z krajów południowej części Afryki. Maszyny były już jednak w tym momencie w trasie i zdecydowano się je przyjąć. 

Powodem wprowadzenia ograniczeń jest nowy wariant COVID-19 o nazwie Omikron. Ograniczenia weszły w życie w trybie natychmiastowym. Zakaz lądowania dotyczy lotów z RPA, Botswany, Eswatini, Lesoto, Namibii i Zimbabwe.

Dania: dwa przypadki nowego wariantu

W Danii zarejestrowano dwa przypadki nowego wariantu koronawirusa Omikron u podróżnych którzy przybyli z Republiki Południowej Afryki - potwierdziły w niedzielę miejscowe służby sanitarne.

- Należało się tego spodziewać, dlatego naszą strategią jest dalsze intensywne monitorowanie infekcji w kraju - powiedział Henrik Ullum, dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego.

Wariant Omikron dotarł do Australii. Chorzy to osoby zaszczepione

Dodał, że dwie zakażone Omikronem osoby zostały poddane izolacji, a władze śledzą obecnie wszystkie ich kontakty.

O podejrzeniu dwóch zakażeń wariantem Omikron duńskie ministerstwo zdrowia informowało pierwszy raz w sobotę wieczorem.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje