Reklama

Reklama

Hiszpański minister: Minęliśmy już szczyt epidemii koronawirusa

"Hiszpania minęła już szczyt epidemii koronawirusa, a liczba nowych przypadków zachorowań i zgonów powinna w najbliższych dniach systematycznie spadać" - oznajmił w poniedziałek minister zdrowia Salvador Illa.

"Nie jesteśmy w stanie określić dokładnych terminów walki z epidemią, ale możemy wskazać nasz najbliższy cel: zgięcie krzywej nowych zachorowań i zgonów" - stwierdził Illa.

W czasie konferencji w Madrycie minister przypomniał, że podczas ostatniej doby w Hiszpanii na COVID-19 zmarło 517 osób, a łączna liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusem sięgnęła 17 489. Podczas wcześniejszej doby nowych ofiar śmiertelnych było 619.

Illa wskazał też na wyhamowanie dynamiki infekcji. Odnotował, że pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem liczba osób zainfekowanych koronawirusem powiększyła się w Hiszpanii o 3 477 - do 169 496. Przypomniał, że podczas wcześniejszej doby było ich 4 437.

Reklama

Maseczki dla wszystkich obywateli

W poniedziałek na terenie wszystkich 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii rozpoczęto masową dystrybucję maseczek ochronnych wśród mieszkańców. Według oceny MSW, wszystkie hiszpańskie rodziny powinny zostać w nie zaopatrzone najpóźniej do piątku.

Z komunikatu MSW opublikowanego na Twitterze wynika, że w okresie świątecznym znacząco zwiększyła się liczba osób ukaranych za lekceważenie obowiązkowej kwarantanny, wprowadzonej w całym kraju 15 marca.

Od piątku do niedzieli liczba wystawionych mandatów zwiększyła się z 453 tys. do 527 tys. Z kolei grono osadzonych tymczasowo lub aresztowanych osób za łamanie przepisów o stanie zagrożenia epidemicznego wzrosła z 3900 do 4547.

W czwartek hiszpański parlament wydłużył obowiązywanie stanu zagrożenia do 26 kwietnia. Przewiduje on zakaz opuszczania domów z wyjątkiem wyjścia do sklepu, banku lub pracy.

Marcin Zatyka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje