Reklama

Reklama

Hiszpańscy eksperci: Koronawirus sprzyja chorobom skóry

Specjaliści ds. dermatologii z Hiszpanii, Włoch oraz Chin wskazują, że zakażenie koronawirusem może prowadzić do różnorodnych chorób skóry - informuje w piątek madrycki dziennik "El Mundo".

"Eksperci wskazują, że z powodu zakażenia koronawirusem na skórze mogą pojawić się zmiany. U chorych na COVID-19 zaobserwowano już wykwity występujące przy pokrzywce, a także zmiany skórne podobne do rumienia wielopostaciowego czy odmrożeń" - napisał w piątek "El Mundo".

Agresywny wpływ koronawirusa na skórę potwierdzają też naukowcy z Hiszpańskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (AEDV), która zebrała dane z badań przeprowadzanych m.in. we Włoszech oraz w Chinach. Wynika z nich, że u ponad 20 proc. chorych na COVID-19 zanotowano pojawienie się schorzeń skóry.

Reklama

Jak podaje AEDV - z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że wpływ na pojawienie się schorzeń dermatologicznych mogą mieć również pośrednie czynniki, takie jak stres towarzyszący zachorowaniu na COVID-19.

Hiszpańscy dermatolodzy powołują się również na analizy prowadzone przez amerykańską fundację Lupus, reprezentującą pacjentów chorych na toczeń rumieniowaty, z których wynika, że są oni bardziej podatni na zakażenie z powodu koronawirusem.

W czwartek "El Mundo" - bazując na różnorodnych analizach medycznych dotyczących zakażenia koronawirusem - napisał, że infekcja atakuje ważne organy wewnętrzne, a wielu pacjentów cierpi w wyniku licznych powikłań.

Gazeta odnotowała, że infekcja spowodowana SARS-CoV-2 może dotknąć również serce, mózg, nerki, a także układ trawienny.

Marcin Zatyka 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy