Reklama

Reklama

Hiszpania wprowadza obowiązkowy test PCR na koronawirusa przed przyjazdem do kraju

Jak ogłosił na konferencji prasowej minister zdrowia Salvador Illa, od poniedziałku 23 listopada wszyscy przyjeżdżający do Hiszpanii z krajów wysokiego ryzyka epidemicznego będą musieli okazać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Nowe przepisy dotyczą m.in. Polaków.

Test PCR powinien być zrobiony w kraju wyjazdu nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem do Hiszpanii drogą lotniczą lub morską. Kontrole tego typu nie będą natomiast przeprowadzane na dworcach kolejowych ani autobusowych.

Kryteria Unii Europejskiej

Według kryteriów ustanowionych przez Unię Europejską za kraje ryzyka epidemicznego w Europie uznaje się te, w których występuje ponad 50 przypadków zakażeń SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni, a ponad 4 proc. wszystkich testów daje wyniki pozytywne.

Przepisy dotyczą także tych krajów spoza UE, w których wykrywa się ponad 150 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni. Razem na świecie jest to obecnie ok. 60 krajów (28 w Europie i 31 poza nią) - zgodnie z mapą Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Reklama

Kara finansowa

Według źródeł MSZ w Madrycie, na które powołał się w piątek hiszpański dziennik "ABC", jeżeli podróżujący nie będzie miał przy sobie wyniku testu PCR, podlega karze w wysokości od 3 tys. do 600 tys. euro, zgodnie z ustawą o zdrowiu publicznym, i zostanie poddany badaniom w Hiszpanii. Sankcje karne dla osób bez testu nie zostały jednak ujęte w dzienniku ustaw.

Zobacz też: Twórca szczepionki zabrał głos. Wyjaśnia, jak długo będziemy bezpieczni

Formularz zdrowotnyDodatkowo, podróżujący drogą powietrzną powinni wypełnić formularz sanitarny dostępny w internecie, a wygenerowany kod QR okazać na lotnisku po przyjeździe. W nowym formularzu elektronicznym znajdzie się zapytanie o wynik testu PCR, a pasażer może być poproszony o okazanie zaświadczenia. Formularz może być także złożony przed wejściem na pokład samolotu w formie papierowej, wtedy należy dołączyć oryginalny dokument - w języku angielskim lub hiszpańskim - z wynikiem testu.

Ważna wiadomość dla branży turystycznej

Agencje podróży, operatorzy turystyczni, lotnicze i morskie firmy transportowe mają obowiązek informowania pasażerów o konieczności posiadania testu PCR z wynikiem negatywnym przed rozpoczęciem podróży do Hiszpanii.

Nowe rozporządzenie ma obowiązywać aż do odwołania. Przepisy nie dotyczą podróżnych podróżujących przez Hiszpanię tranzytem.

W grudniu 2019 r. do Hiszpanii przyjechało 4,9 mln turystów - wynika z raportu krajowego instytutu statystycznego (INE).

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy