Reklama

Reklama

Hiszpania: Śledztwo po zgonach na COVID-19 w domach seniora

Prokuratury w Hiszpanii wszczynają śledztwa dotyczące zgonów podopiecznych domów spokojnej starości na COVID-19. W Madrycie zmarło 17 osób, a w Vitorii, w Kraju Basków, osiem.

Śledztwo w Madrycie zostało zainicjowane po zgłoszeniach ze strony kilku rodzin zmarłych seniorów oraz stowarzyszenia reprezentującego podopiecznych domu Monte Hermoso. W ciągu dnia liczba potwierdzonych w tej placówce zgonów wskutek koronawirusa zwiększyła się z 15 do 17.

Jak ustaliła telewizja publiczna TVE, śledczy nie wykluczają, że łączna liczba seniorów, którzy zmarli w stołecznym domu spokojnej starości z powodu zakażenia koronawirusem może wynosić ponad 20.

"Liczba ofiar będzie większa"

Od wtorkowego wieczora z domu Monte Hermoso, w którym przebywa około 130 seniorów, przewieziono do stołecznych szpitali kilku zainfekowanych podopiecznych tej placówki. Jedno ze źródeł w prokuraturze ujawniło dziennikowi "El Pais", że liczba śmiertelnych ofiar w tym obiekcie "będzie większa".

Reklama

Podobne dochodzenie ruszyło też w domu seniora Sanitas San Martin w Vitorii, stolicy Kraju Basków, na północy Hiszpanii. Do popołudnia potwierdzono tam osiem zgonów z powodu infekcji COVID-19. Szacuje się, że około połowa z łącznego grona 90 podopiecznych tej placówki jest już zainfekowana koronawirusem.

Pomiędzy wtorkiem a środą w Hiszpanii zanotowano 67 nowych zgonów z powodu koronawirusa. 

Z danych hiszpańskiego ministerstwa zdrowia wynika, że osoby w wieku emerytalnym dominują wśród pacjentów umierających z powodu zainfekowania koronawirusem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy