Reklama

Reklama

Hiszpania i Szwecja: Potwierdzono pierwsze przypadki zmutowanego koronawirusa

W Hiszpanii potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia nową odmianą koronawirusa, która pochodzi z Wielkiej Brytanii. W Madrycie nowy szczep wykryto u czterech osób, które przyjechały z Wielkiej Brytanii. Przypadek brytyjskiej mutacji potwierdzono też w Szwecji.

Władze regionalne Madrytu potwierdziły w sobotę wykrycie brytyjskiego wariantu koronawirusa u czterech osób. Badane są też trzy inne podejrzane przypadki.

- Pacjenci nie są poważnie chorzy. Wiemy, że ten szczep jest bardziej zaraźliwy, ale nie wywołuje bardziej poważnej choroby. Nie ma powodu do obaw - zapewnił wiceszef resortu zdrowia regionu madryckiego Antonio Zapatero.

Wszyscy chorzy to osoby niedawno przybyłe z Wielkiej Brytanii. 

Pierwszy przypadek w Szwecji

Pierwszy przypadek brytyjskiej mutacji koronawirusa potwierdzono również w Szwecji. Wykryto go u osoby, która przyjechała ze Zjednoczonego Królestwa.

Reklama

Jak przekazała Sara Byfors ze szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego (FHM), zakażona osoba przyjechała 20 grudnia na święta do rodziny mieszkającej w położonym na południe od Sztokholmu regionie Soedermland. Po wystąpieniu pierwszych objawów - gorączki oraz osłabienia - następnego dnia została przetestowana. Okazało się, że podróżowała dużym samochodem w grupie kilku osób.

- Wszyscy mieli na sobie maseczki lub przyłbice oraz podróżowali z opuszczonymi szybami - podkreślił lekarz ds. kontroli chorób zakaźnych regionu Soedermland Signar Maekitalo, oceniając ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się jako niskie. Przebadano zarówno współtowarzyszy podróży, jak i rodzinę, z którą zakażona osoba miała kontakt. Wyniki ich testów są negatywne.

Szwedzkie władze poinformowały, że szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczną się zgodnie z planem w niedzielę w domach opieki. Procedura jest objęta ochroną danych, w związku z tym nie podano do publicznej wiadomości szczegółów, kto i gdzie zostanie zaszczepiony jako pierwszy. Transport szczepionek jest ochraniany przez policję, a ich miejsce magazynowania utrzymywane w tajemnicy.

Nowa mutacja także w Niemczech, Holandii i Francji

Wcześniej pierwszy przypadek zmutowanego koronawirusa został potwierdzony również we Francji. Wykryto go u obywatela mieszkającego na stałe w Wielkiej Brytanii. Osoba ta nie ma objawów i przebywa w samoizolacji we francuskim mieście Tours. Nosiciel przybył do Francji 19 grudnia i został poddany testowi dwa dni później.

Przypadki nowej mutacji wykryto też w Niemczech i Holandii.

Bardziej zaraźliwy szczep

Wykryta w Wielkiej Brytanii odmiana koronawirusa jest bardziej zaraźliwa. Opracowana szczepionka przeciw COVID-19 działa jednak także na tę mutację.

W związku z informacjami o wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa, kilkadziesiąt krajów, wśród nich Polska, wstrzymało połączenia lotnicze ze Zjednoczonym Królestwem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy