Reklama

Reklama

Hiszpania: Epidemia słabnie. Trwają prace nad szczepionką

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii na COVID-19 zmarło 95 osób. Łącznie choroba ta doprowadziła już do 27 888 zgonów – poinformował w środę rząd tego kraju, ujawniając przy tym, iż 10 zespołów badawczych prowadzi prace nad szczepionką na koronawirusa.

Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej w Madrycie główny epidemiolog kraju Fernando Simon, podczas ostatniej doby zanotowano 416 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie, według przedstawiciela resortu, zanotowano już 232 555 przypadków infekcji SARS-CoV-2.

Simon wskazał, że środowy bilans przynosi potwierdzenie słabnięcia epidemii COVID-19 w Hiszpanii. "To już czwarty dzień z rzędu kiedy liczba zgonów utrzymuje się poniżej 100 przypadków na dobę" - dodał.

Przedstawiciel hiszpańskich służb sanitarnych zaznaczył, że w ciągu ostatniej doby do szpitali z powodu zachorowania na COVID-19 przyjęto 193 pacjentów, z czego 31 na oddziały intensywnej terapii. "Liczby te od kilku dni utrzymują się podobnym poziomie" - powiedział Simon.

Reklama

Część mediów wskazuje, że ponownie w ciągu doby resort zdrowia dokonał korekty swoich wcześniejszych szacunków dotyczących liczby zgonów oraz zakażeń.

Trwają prace nad szczepionką

W środę minister nauki i innowacji Pedro Duque ujawnił tymczasem, że w Hiszpanii testy nad szczepionką na koronawirusa prowadzi już 10 zespołów badawczych.

W trakcie środowej wideokonferencji Duque wyjaśnił, że prowadzone w kraju badania nad nową szczepionką wspierane są przez rząd łączną kwotą 7,8 mln euro. Dodał, że pieniądze te wystarczą jedynie na pokrycie pierwszej fazy testów.

Wśród największych beneficjentów rządowej pomocy jest zespół badawczy z madryckiego Instytutu Zdrowia im. Karola III (ISCIII). Placówka ta prowadzi dwa niezależne od siebie projekty dotyczące produkcji szczepionki przeciwko SARS-CoV-2.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy