Reklama

Reklama

Hiszpania: Cztery zakażenia Omikronem. Kraj nie wyklucza izolacji społecznej

Do wtorkowego wieczora potwierdzono w Hiszpanii łącznie cztery infekcje Omikronem. Minister zdrowia Carolina Darias ogłosiła możliwość wprowadzenia przymusowej izolacji społecznej w związku z rozszerzającymi się w Europie nowym wariantem koronawirusa.

W wieczornym komunikacie władze medyczne Katalonii poinformowały, że wykryły infekcje nowym wariantem Omikron u dwójki pasażerów, którzy poprzedniego dnia przybyli samolotem z Niemiec.

Wariant Omikron. Zakażeni byli w Afryce

Trzeci potwierdzony we wtorek przypadek zakażenia Omikronem stwierdzono u 61-letniej kobiety, która do Hiszpanii przyleciała z RPA z międzylądowaniem w Amsterdamie.

Jest to druga osoba z aglomeracji Madrytu, u której zdiagnozowano infekcję wariantem Omikron. W poniedziałek zakażenie nowym wariantem stwierdzono u mężczyzny, który również przybył do Hiszpanii z RPA przez Amsterdam.

Reklama

Według hiszpańskich medyków wszystkie osoby, u których dotychczas wystąpiła infekcja wariantem Omikron, albo były ostatnio w Afryce Południowej, albo miały kontakt z osobami z tamtego regionu świata.

Portal 20 Minutos zwraca tymczasem uwagę na badany właśnie we wspólnocie autonomicznej Kastylii i Leonu przypadek pacjenta zainfekowanego prawdopodobnie Omikronem, który nie miał kontaktu z żadnym przybyszem z Afryki, ani nie podróżował do niej w ostatnim czasie.

Omikron. Hiszpania nie wyklucza izolacji społecznej

Jak poinformowała szefowa resortu Carolina Darias, na antenie radia Cadena Ser, hiszpańskie służby sanitarne mogą podjąć taką decyzję w sytuacji nasilenia się zakażeń nowym wariantem. Podkreśliła jednak, że decyzja taka byłaby "ostatecznością".

Według Darias ewentualnej przymusowej izolacji społecznej można byłoby spodziewać się dopiero po zakończeniu świąt Bożego Narodzenia.

- W pierwszej kolejności musimy szczepić i podejmować działania prewencyjne - podkreśliła minister, wskazując, że Hiszpania jest nie tylko w światowej czołówce państw pod względem liczby zaszczepionych osób, ale również dawek preparatów przeciwko COVID-19 przekazanych innym krajom.

Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że do poniedziałkowego wieczora w 47-milionowej Hiszpanii pełny proces szczepień przeciwko COVID-19 przeszło 89,3 proc. populacji.

W Hiszpanii, gdzie szczepienia przeciwko koronawirusowi otrzymują osoby powyżej 12. roku życia, sukcesywnie rośnie też liczba zaszczepionych trzecią dawką. Dotychczas przyjęło ją ponad pięć milionów obywateli.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy