Reklama

Reklama

Gubernator Nowego Jorku: W stanie z powodu COVID-19 było 12 tys. zgonów więcej

- Opinia publiczna zasługuje na jasny, uczciwy obraz tego, co się dzieje - powiedziała nowa gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul. Poinformowała, że w stanie skorygowano liczbę zgonów z powodu COVID-19. Było ich blisko 55 400 czyli o około 12 tys. więcej niż podawała administracja Andrew Cuomo.

- Niezależnie od tego, czy jest to dobre, czy złe, opinia publiczna musi znać prawdę. I to jest sposób, w jaki przywracamy zaufanie - powiedziała Gov. Kathy Hochul w radiu publicznym NPR.

W rozmowie z telewizją MSNBC dodała, że przedstawione dane o zgonach w domach opieki i szpitalach są zgodne z podawanymi przez federalne Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Jak podkreśliła, przejrzystość będzie znakiem rozpoznawczym jej administracji.

Zgony z powodu COVID-19. Skąd taka rozbieżność?

AP nazwała skorygowanie danych o zgonach wymierzeniem kolejnego ciosu w to, co pozostało ze spuścizny byłego gubernatora Andrew Cuomo. Ustąpił on z urzędu w poniedziałek m.in. w następstwie zarzutów 11 kobiet oskarżających go o molestowanie seksualne. 

Reklama

AP po raz pierwszy już w lipcu wskazywała na dużą rozbieżności między liczbą ofiar śmiertelnych podaną do publicznej wiadomości przez administrację Cuomo, a danymi przekazywanymi przez stan do CGC.

Według telewizji ABC statystyki używane przez Cuomo w jego informacjach dla mediów obejmowały tylko potwierdzone laboratoryjnie zgony z powodu COVID-19, zgłoszone przez system stanowy gromadzący dane ze szpitali, domów opieki i ośrodków opieki dla dorosłych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Joanna Racewicz ostro o antyszczepionkowcach

- Oznacza to, że nie uwzględniono osób, które zmarły w domu, w hospicjum, w więzieniach stanowych lub w stanowych domach dla osób niepełnosprawnych. Wykluczono również osoby, które prawdopodobnie zmarły na COVID-19, ale nigdy nie pobrano od nich testu, który potwierdziłby diagnozę - wyjaśniła ABC.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje