Reklama

Reklama

Gubernator Nowego Jorku: Jeśli Trump każe znieść kwarantannę, nie zrobię tego

Andrew Cuomo, gubernator Nowego Jorku, oświadczył we wtorek, że nawet, jeśli prezydent USA Donald Trump każe mu znieść restrykcje związane z pandemią koronawirusa w jego stanie, to on nie zastosuje się do polecenia szefa państwa, jeśli uzna to za niebezpieczne posunięcie.

"Gdyby nakazał mi otworzyć ponownie stan w sposób, który byłby zagrożeniem dla zdrowia publicznego, nie zrobiłbym tego" - powiedział Cuomo w wywiadzie dla CNN.

W piątek Trump oznajmił, że chce uruchomić gospodarkę Ameryki tak szybko, jak to możliwe. "Ten kraj powinien być otwarty, tętniący życiem i wielki (...). Chcę, by był otwarty tak szybko, jak to możliwe" - oznajmił.

Republikański prezydent ocenił też, że ma "totalną władzę", na mocy której może podjąć decyzje o zniesieniu restrykcji w poszczególnych stanach. Jak komentuje Reuters, jego deklaracja nie znajduje potwierdzenia w konstytucji USA.

Reklama

Część ekspertów medycznych ostrzega, że zbyt szybkie otwarcie gospodarki może doprowadzić do nagłego wzrostu infekcji i zgonów. Wskazują przy tym na konieczność stworzenia powszechnego systemu testowania, co pozwoli na sprawniejszą identyfikację i izolację zarażonych.

Również w poniedziałek Cuomo, który jest demokratą, powiedział, że najbardziej niebezpieczna faza epidemii koronawirusa w jego stanie już minęła. Ostrzegł jednak, że jest za wcześnie na zrezygnowanie z nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa.

Jego zdaniem, prawdziwym zakończeniem epidemii będzie dopiero wynalezienie szczepionki. W oparciu o opinie ekspertów zapowiadał, że nastąpi to nie wcześniej niż za 12-18 miesięcy.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy