Reklama

Reklama

Grecja przetestuje "zielony" cyfrowy paszport szczepionkowy

Portal Ekhatimerini podał, że Grecja będzie jednym z krajów, które jako pierwsze będą testować "zielony" cyfrowy paszport szczepionkowy. Portal powołuje się na wysokiego rangą przedstawiciela Unii Europejskiej.

Paszporty potwierdzające, że podróżni zostali zaszczepieni przeciw COVID-19, testować też będą od drugiego tygodnia maja Bułgaria, Hiszpania, Malta, Estonia, Włochy i Luksemburg.

"Zielony" cyfrowy certyfikat ma być technicznie gotowy od 1 czerwca, a w pełni operacyjny od 30 czerwca.

"Państwa unijne będą go wcześniej testowały w trzech grupach, w zależności od tego, jak przygotowane są technicznie do jego zastosowania na szeroką skalę" - podaje Ekhatimerini.

"Kraj jest lepiej przygotowany"

Ministerstwo transportu Grecji poinformowało w tym tygodniu, że od poniedziałku rozszerza listę krajów, z których przybywający turyści będą zwolnieni z obowiązku kwarantanny, jeśli przedstawią dowód zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub negatywny wynik testu. Lista obejmuje między innymi Polskę.

Reklama

Premier Kyriakos Micotakis oświadczył w ubiegłym tygodniu, że pandemia wykazuje oznaki stabilizacji i potwierdził, że od 15 maja otwarty zostanie kluczowy dla gospodarki kraju sektor turystyczny. Dochody z turystyki stanowią 1/5 greckiego PKB.

Rząd Grecji twierdzi, że kraj jest lepiej przygotowany do walki z pandemią niż w ubiegłym roku dzięki powszechnym testom, akcji szczepień, zwłaszcza ludności na wyspach popularnych wśród zagranicznych turystów oraz w sieci hoteli przystosowanych do warunków kwarantanny.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy