Reklama

Reklama

Grecja: Ogólnokrajowa kwarantanna potrwa trzy tygodnie

Konserwatywny rząd Grecji nakazał w czwartek (5 listopada) ogólnokrajową kwarantannę na trzy tygodnie, aby powstrzymać wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Premier Kyriakos Micotakis powiedział, że nowe ograniczenia wejdą w życie w sobotę.

- Zdecydowałem się podjąć drastyczne kroki raczej wcześniej niż później po zaobserwowaniu silnego wzrostu zakażeń w ciągu ostatnich pięciu dni - powiedział Micotakis.

Podkreślił, że wzrost liczby zakażeń koronawirusem musi zostać powstrzymany, zanim krajowy system opieki zdrowotnej znajdzie się pod - jak to ujął - "presją nie do wytrzymania".

Zgodnie z nowymi ogólnokrajowymi ograniczeniami, które zaczną obowiązywać od soboty, sklepy detaliczne zostaną zamknięte, z wyjątkiem supermarketów, sklepów z żywnością i aptek. Restauracje będą mogły sprzedawać jedzenie tylko na dowóz.

Reklama

Pozwolenie na wyście z domu

Mieszkańcy będą potrzebować pozwolenia, żeby wyjść na zewnątrz o konkretnej porze - podaje Reuters. AP informuje, że mieszkańcy będą mogli wychodzić z domów do pracy czy do lekarza po wcześniejszym poinformowaniu o tym władz SMS-em.

Przedszkola i szkoły podstawowe pozostaną otwarte, ale uczniowie szkół średnich przejdą na naukę zdalną.

Ogólnokrajowa kwarantanna będzie obowiązywać do 30 listopada.

"Szczególnie dynamiczne" odrodzenie epidemii

W Grecji odnotowano dotąd mniej przypadków zakażeń niż w większości krajów europejskich, głównie z powodu wczesnego ogólnokrajowego lockdownu, który rząd nałożył, gdy w lutym wybuchła pandemia koronawirusa. Ograniczenia zaczęto rozluźniać w maju.

Od początku października w Grecji odnotowuje się jednak wzrost liczby infekcji i władze ponownie zaczęły nakładać ograniczenia. Główny doradca naukowy rządu Sotiris Ciodras ocenił, że odrodzenie epidemii koronawirusa było w ostatnich dniach "szczególnie dynamiczne".

W Grecji w środę zgłoszono 2646 nowych zakażeń SARS-CoV-2, co jest najwyższym dobowym bilansem od ujawnienia pierwszego przypadku. Ogółem od początku pandemii w kraju odnotowano 46 892 przypadki infekcji koronawirusem, 673 osoby zmarły w związku z COVID-19, w tym 18 w środę.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy