Reklama

Reklama

Grecja: Chłopiec pocałował trumnę biskupa zmarłego na COVID-19

Pogrzeb zmarłego na COVID-19 greckiego biskupa wywołał lawinę komentarzy. Wszystko za sprawą małego chłopca, który po namowach jednego z duchownych, pocałował trumnę z ciałem zmarłego. Nagranie z uroczystości pogrzebowych zostało opublikowane w internecie.

Pogrzeb zmarłego na COVID-19 62-letniego biskupa z miejscowości Lagadas odbył się w poniedziałek (16 listopada). Ze względów bezpieczeństwa szczelnie zamknięta trumna z ciałem duchownego została wniesiona do świątyni przez osoby ubrane z kombinezony ochronne. 

Podniósł dziecko, aby mogło pocałować trumnę

Następnie wystawioną w kościele trumną zajęli się księża, którzy starannie ją udekorowali. Cała uroczystość była transmitowana w internecie.

Nagranie z pogrzebu wzbudziło wiele kontrowersji. Wszystko za sprawą księdza, który pojawił się w kościele, trzymając za rękę dziecko. Gdy podeszli do trumny, duchowny nachylił się nad chłopcem i podniósł dziecko, aby mogło pocałować trumnę biskupa.

Reklama

Następnie gest ten powtórzył sam ksiądz, który wcześniej zdjął maseczkę ochronną.   

Scena całowania trumny oburzyła opinię publiczną w Grecji. Komentujący zwracają uwagę nie tylko na nieprzestrzeganie zasad sanitarnych, związanych z szalejącą w kraju epidemią koronawirusa, ale również na sposób, w jaki ksiądz trzymał dziecko.

Godzina policyjna w Grecji

Konserwatywny rząd Grecji ogłosił 11 listopada, że z powodu rekordowej liczby zgonów i znacznego wzrostu zakażeń koronawirusem w kraju od 13 listopada na terenie całej Grecji zostanie wprowadzona godzina policyjna.

- Od piątku na terenie całego kraju między godz. 21.00 a 5.00 rano będzie obowiązywać godzina policyjna - oświadczył wiceminister obrony cywilnej Nikos Hardalias. - Przebywanie na zewnątrz w tych godzinach będzie dozwolone wyłącznie ze względów zawodowych, zdrowotnych i dla wyprowadzania zwierząt w pobliżu domu - zaznaczył.

Hardalias dodał, że - według ekspertów - jednym z największych powodów wzrostu zakażeń koronawirusem w Grecji jest "niepodyktowane koniecznością przemieszczanie się osób, szczególnie wizyty domowe".

Ogólnokrajowa kwarantanna

Z kolei od 7 listopada w Grecji obowiązuje ogólnokrajowa, trzytygodniowa kwarantanna. Wszystkie sklepy detaliczne, z wyjątkiem supermarketów, sklepów z żywnością i aptek, są zamknięte. Restauracje mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos.

Na każde wyjście z domu: do apteki, lekarza, sklepu spożywczego czy na spacer, Grecy potrzebują osobnego pozwolenia. Osoby pracujące mogą się przemieszczać pod warunkiem, że są w posiadaniu odpowiedniego zaświadczenia od pracodawcy.

Przedszkola i szkoły podstawowe są nadal otwarte, ale uczniowie szkół średnich przeszli na naukę zdalną.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama