Reklama

Reklama

Gangsterzy zachęcają do szczepień. "Zrobiłem kilka strzałów, w tym dwa przeciwko covid"

Liderzy ulicznych gangów z Nowej Zelandii łączą siły i wspólnie zachęcają do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Kampanię zainicjował maoryski minister.

"Zrobiłem kilka strzałów, w tym dwa przeciwko covid" - mówi w czterominutowym nagraniu, udostępnionym przez "The Guardian", Denis O'Reilly i pyta odbiorców filmiku: "Zrobisz to samo?". W filmie występuje siedmiu przywódców nowozelandzkich gangów.

"Tu nie chodzi o gangi, ale o całą naszą rodzinę"

Materiał zachęcający do przyjęcia szczepień powstał na zamówienie ministra ds. rozwoju Maorysów, Williego Jacksona, który osobiście rozmawiał z gangsterami. Ostateczną formę nadał nagraniu syn ministra, Hikurangi.

- Tu nie chodzi o gangi, ale o całą naszą rodzinę - zaznacza Harry Tam z Mongrel Mob, grupy przestępczej istniejącej od 1962 roku, i podkreśla, że sedno sprawy nie tkwi w tym że "rząd coś nakazuje, ale że rząd słucha ekspertów, a ci nakłaniają do szczepień, by chronić siebie i innych".

Reklama

- Nie chcę nikomu nakazywać zaszczepienia. Chcę, żeby wszyscy podjęli świadomą decyzję - wyjaśnia Stephen Daley z bandy Head Hunters, a Paula Ormsby z Mongrel Mob Waikato Kingdom zachęca maoryską społeczność do szukania opinii rdzennych lekarzy, jeśli czują się niedoinformowani w sprawie dostępnych preparatów chroniących przed zakażeniem SARS-CoV-2.

Kryminolog dr Jarrod Gilbert nazwał "odwagą" decyzję ministra Jacksona, którego wizerunek będzie publicznie kojarzony ze współpracą ze środowiskiem przestępczym, ale zaznaczył, że akcja jest "przykładem tego, co musi się wydarzyć, gdy chce się dotrzeć do trudno dostępnych grup społecznych".

Koronawirus w Nowej Zelandii

Dotychczas zakażenia koronawirusem potwierdzono przynajmniej w trzech nowozelandzkich gangach. Liczba zakażeń w całym kraju sięgnęła 3634 przypadków. Około 70 proc. infekcji dotyczy społeczności Maorysów i ludności Pacyfiku, które stanowią około 27 proc. całej populacji kraju. Około 85 proc. ludności Pacyfiku i 72 proc. Maorysów uprawnionych do przyjęcia szczepionki otrzymało jedną dawkę preparatu Pfizer. W pozostałej części społeczeństwa ten wskaźnik wynosi 88 proc. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy