Reklama

Reklama

​Francja: Sądy zawieszają obowiązek posiadania paszportu covidowego w centrach handlowych

Sądy administracyjne kilku departamentów Francji zawiesiły w ostatnich dniach obowiązek okazywania paszportów sanitarnych w centrach handlowych. Wywołało to zamieszanie wśród klientów. - Nie wiedzą już, które centra wymagają paszportów, a które nie - mówi prezes Federacji Handlu i Dystrybucji Jacques Creyssel.

Obowiązek okazywania paszportu sanitarnego zawiesił sądy w departamentach: Górny Ren, Hauts-de-Seine, Yvelines, Val d'Oise i Essonne.

Zdezorientowani klienci

Od połowy sierpnia frekwencja w francuskich centrach handlowych spadła o 20 do 35 proc. - podaje Federacja Handlu i Dystrybucji, której zdaniem spadek wynika z obowiązku okazywania dokumentów sanitarnych.

- Dzisiaj rząd naciska na prefektów, aby wszędzie nakładali obowiązek okazywania paszportów sanitarnych - niezależnie od lokalnej sytuacji zdrowotnej, a przede wszystkim wbrew progowi, który sam wyznaczył rząd - ubolewa prezes Federacji Handlu i Dystrybucji Jacques Creyssel.

Reklama

- Klienci nie wiedzą już, które centra wymagają paszportów, a które nie - zauważa.

- Wszystkie te rozbieżności między centrami handlowymi wymagają harmonizacji na szczeblu krajowym, podpartej decyzją Rady Stanu (odpowiednik najwyższego sądu administracyjnego -przyp. red.) - uważa adwokat Yoann Sybille, który złożył kilka odwołań w sądach od decyzji prefektów nakładających obowiązek okazywania paszportów sanitarnych w centrach handlowych.

Rząd czeka na decyzję Rady Stanu w tej sprawie, oczekuje się, że zostanie ona wydana w najbliższych dniach.

Obowiązek paszportu sanitarnego w centrach handlowych

Na polecenie rządu od połowy sierpnia prefektowie ustanowili w swoich departamentach obowiązek okazywania dokumentów sanitarnych w centrach handlowych o powierzchni ponad 20 tys. metrów kwadratowych. 

Teoretycznie przepustkę trzeba było wprowadzić, gdy nowych zakażeń koronawrusem przekroczyła 200 na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje