Reklama

Reklama

Francja: Rządzący i opozycja chcą wyborów w czasie epidemii COVID-19

W niedzielę odbędzie się we Francji pierwsza tura wyborów samorządowych. Prezydent, rząd i opozycja apelują do Francuzów o udział w głosowaniu, mimo rozprzestrzeniania się koronawirusa, obowiązywania zakazu zgromadzeń powyżej 100 osób i zamykania szkół.

Francuska klasa polityczna popiera decyzję prezydenta ogłoszoną w ubiegłą niedzielę w orędziu telewizyjnym, które obejrzało 25 mln Francuzów. Prezydent zaapelował o udział w wyborach, podobnie, jak premier i minister spraw wewnętrznych.

"Jeśli ludzie nie boją się robić zakupów, nie będą się bali głosować" - podsumował utrzymanie daty wyborów premier Edouard Philippe w telewizji TF1 w piątek.

Minister spraw wewnętrznych, dawny bliski współpracownik prezydenta Christophe Castaner stwierdził w mediach, że spodziewa się około 60-procentowej frekwencji i nie obawia się o zdrowie Francuzów.

Reklama

Prezydent Emmanuel Macron konsultował decyzję utrzymania daty pierwszej tury wyborów 15 marca z przewodniczącymi Senatu i Zgromadzenia Narodowego, rządem i opozycją.

Nestor francuskiej prawicy, przewodniczący Senatu z opozycyjnych Republikanów Gerard Larcher zagroził, że w przypadku przesunięcia terminu wyborów publicznie wyrazi swój sprzeciw - informują francuskie media. "Senat musiałby zaaprobować ustawę o zmianie daty wyborów, a zapewne by tego nie zrobił. Decyzja byłaby skomplikowana, a niska frekwencja towarzyszyła już wyborom parlamentarnym w 2017 roku (48 proc. w I turze) oraz samorządowym w 2014 r (63,5 proc. w I turze)" - tłumaczy politolog prof. Luc Rouban z paryskiego Science Po.

Początkowo przeciwni utrzymaniu daty wyborów deputowani skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego, w piątek wypowiadali się już koncyliacyjne na ten temat, jak m.in. wiceprzewodniczący ZN eurodeputowany Jordan Bardella.

Melenchon: Nie czas na polemikę

Sekretarz generalny partii Zielonych EELV Julien Bayou stwierdził, że w czasach epidemii należy być ostrożnym, ale głosować można.

Nawet zawsze przeciwny prezydentowi i rządowi Jean-Luc Melenchon, przewodniczący skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej stwierdził na konferencji prasowej, że nie jest przeciwny wyborom w ustalonym terminie. "Jesteśmy wolnymi ludźmi i żyjemy w państwie demokratycznym. Nie czas na polemikę". Sprzeciwu nie wyrazili ani socjaliści, ani Marine Le Pen ze Zjednoczenia Narodowego.

"To będą pierwsze wybory w czasach pandemii, sprawdzian demokracji" - podsumowuje ostatnie dni kampanii wyborczej dziennik "Le Figaro" w sobotę.

Liczba zakażonych SARS-CoV-2 we Francji według ostatniego bilansu wynosi łącznie 3661, 79 osób już zmarło, a 154 znajdują się w stanie ciężkim.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy