Reklama

Reklama

Francja: Przepustki sanitarne zgodne z konstytucją? Jest decyzja Rady Stanu

Rada Stanu Francji uznała, że wprowadzenie w kraju obowiązku posiadania przepustek sanitarnych, aby móc wejść do restauracji czy barów, a także wymóg szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia są zgodne z konstytucją. Wprowadzenie obowiązku posiadania przepustek sanitarnych wywołało masowe protesty i demonstracje.

Rada, która jest odpowiednikiem trybunału konstytucyjnego w innych systemach prawnych, oceniła jednak, że nie można zwolnić osoby, zatrudnionej na kontrakcie krótkoterminowym, za odmowę szczepienia. Nie należy też zmuszać do odbycia kontrolowanej kwarantanny wszystkich, u których test wykazał zakażenie koronawirusem.

Sprawdzenia, czy nowe nakazy sanitarne są zgodne z francuską ustawą zasadniczą, zażądali deputowani lewicy.

Masowe protesty

Obowiązek posiadania przepustek sanitarnych w miejscach rozrywki i kultury, w których zebrało się ponad 50 osób, został wprowadzony we Francji 21 lipca.

Reklama

Ma on zostać rozszerzony na pociągi, bary, kawiarnie, restauracje i wystawy począwszy od 9 sierpnia.

Wprowadzenie obowiązku posiadania przepustek sanitarnych wywołało masowe protesty i demonstracje, które odbywały się przez trzy ostatnie soboty z rzędu. W ubiegły weekend zgromadziły one w całej Francji ponad 200 tys. osób, przed tygodniem - 161 tys., a dwa tygodnie wcześniej - 110 tys.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy