Reklama

Reklama

Francja: Poważna reinfekcja nowym wariantem. To pierwszy taki przypadek

O odnotowaniu we Francji pierwszego poważnego przypadku reinfekcji południowoafrykańskim wariantem koronawirusa poinformowała w piątek grupa paryskich szpitali AP-HP.

Chodzi o 58-letniego mężczyznę, który we wrześniu ubiegłego roku przeszedł lekko zakażenie koronawirusem, natomiast w styczniu zakaził się wariantem wykrytym po raz pierwszy w RPA i trafił do jednego z podparyskich szpitali z powodu trudności w oddychaniu. Po tygodniu mężczyznę skierowano na oddział intensywnej terapii, gdzie przebywa obecnie w stanie krytycznym.

Na początku hospitalizacji testy serologiczne wykryły u mężczyzny obecność przeciwciał świadczących o przebytym zakażeniu. - Odporność rozwinięta po pierwszej infekcji nie zapobiegła ponownej infekcji wariantem południowoafrykańskim - podał AP-HP w komunikacie prasowym.

Reklama

Pierwszy ciężki przypadek

Przypadki reinfekcji wariantem brytyjskim, południowoafrykańskim czy brazylijskim zostały już udokumentowane w literaturze naukowej, ale najczęściej druga infekcja była mniej dotkliwa niż pierwsza - informują lekarze.

Medycy przypuszczają, że przypadki reinfekcji są prawdopodobnie liczniejsze niż te zidentyfikowane i opisane w czasopismach medycznych.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 20 701 osób, na COVID-19 zmarło w szpitalach 317 chorych, natomiast w domach opieki od wtorku odnotowano łącznie 328 zgonów. Tym samym całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 645 - podała w piątek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Koronawirus we Francji

W ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia do szpitali trafiło 1405 chorych, 264 na oddziały intensywnej terapii. Liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 zmniejszyła się o 539 i wynosi 26 424. Na oddziałach intensywnej terapii obecnie leczonych jest 3298 chorych, czyli o 29 mniej niż w czwartek. Od początku pandemii liczba zakażeń koronawirusem wzrosła do 3 427 386, a zgonów do 81 448.

Odsetek testów z wynikiem dodatnim obniżył się do 6,1 proc. Od początku kampanii szczepień zaszczepiono we Francji 2 838 477 osób; 2 220 762 otrzymało pierwszą dawkę, natomiast 617 715 - dwie.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje