Reklama

Reklama

Epidemia koronawirusa. Szef dyplomacji UE: Nie będzie planu Marshalla dla Europy

Epidemia koronawirusa uderza w kraje Unii Europejskiej. Wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell uważa jednak, że program pomocy gospodarczej państwom członkowskim, zbliżony do powojennego planu Marshalla, nie powstanie, a rola państwa w europejskich społeczeństwach będzie coraz większa.

W wywiadzie opublikowanym we wtorek w dzienniku "El Mundo" Borrell zaznaczył, że jedynego programu pomocowego, zbliżonego do planu Marshalla, należy się spodziewać w przypadku "biednych kontynentów", takich jak Afryka.

"Nie będzie żadnego planu Marshalla, który miałby pomóc współczesnej bogatej Europie" - ocenił szef dyplomacji UE sobotni apel premiera Hiszpanii Pedra Sancheza, wzywający władze unijne do przygotowania programu pomocy dla państw doświadczonych przez epidemię.

Wskazując na konieczność wspólnych działań państw UE w walce z koronawirusem, Borrell wyraził przekonanie, że epidemia doprowadzi do "większej roli państwa" w europejskich społeczeństwach.

Reklama

Borrell, który do 1 grudnia 2019 roku wchodził w skład pierwszego rządu Sancheza, wyjaśnił, że działania unijnej dyplomacji koncentrują się obecnie na skoordynowaniu walki przeciwko epidemii na całym świecie. Wskazał, że nawet w przypadku jej "pokonania w Europie, bez zwalczenia choroby w Afryce" UE wciąż będzie zagrożona koronawirusem. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje