Reklama

Reklama

Ekspert WHO: Nie zalecamy zamykania targów z żywymi zwierzętami

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, że nie zaleca likwidowania targów z żywymi i dzikimi zwierzętami, choć - jak zauważa agencja AP - to właśnie takie miejsce w chińskim Wuhanie prawdopodobnie było źródłem światowej pandemii koronawirusa.

Podczas briefingu prasowego ekspert WHO ds. bezpieczeństwa żywności i chorób zwierząt Peter Ben Embarek powiedział, że targowiska z żywymi zwierzętami mają zasadnicze znaczenie dla zapewnienia żywności i środków utrzymania dla milionów ludzi na całym świecie.

Podkreślił, że władze krajów, w których takie miejsca istnieją, powinny skupić się na poprawie ich funkcjonowania, a nie na ich likwidacji.

Według przedstawiciela WHO, ryzyko przenoszenia chorób ze zwierząt na ludzi na tego typu, często przeludnionych, rynkach można zmniejszyć chociażby poprzez poprawę standardów higieny i bezpieczeństwa żywności, np. poprzez oddzielenie żywych zwierząt od ludzi.

Reklama

Ekspert WHO zaznaczył przy tym, że nadal nie jest jasne, czy targ w chińskim mieście Wuhan był faktycznym źródłem koronawirusa czy jedynie odegrał istotną rolę w rozprzestrzenianiu się tego patogenu.

Ben Embarek powiedział, że w Chinach trwają badania w celu ustalenia, z którego zwierzęcia koronawirus mógł przenieść się na ludzi.

Pandemia koronawirusa na całym świecie zabiła już ponad 267 tys. osób. Zakażonych jest 3,81 mln ludzi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne