Reklama

Reklama

Ekspert: Szczepienie osób, które przeszły zakażenie, jest niepotrzebne

- Przeciwko koronawirusowi nie trzeba szczepić osób, które przeszły zakażenie. To niepotrzebne, także z powodu skutków ubocznych, jakie często się pojawiają - stwierdził włoski specjalista chorób zakaźnych, prof. Massimo Galli. Zaapelował o rozsądek.

W wypowiedziach dla włoskich mediów szef oddziału chorób zakaźnych w szpitalu Sacco w Mediolanie zaznaczył, że podanie szczepionki osobom, które miały już koronawirusa, może powodować takie objawy, jak nudności, zawroty głowy, gorączkę.

- Różni lekarze i pielęgniarze oraz pielęgniarki opowiedzieli o skutkach ubocznych, nadmiernej reakcji systemu immunologicznego na szczepionkę. To nie jest nic niebezpiecznego, ale druga dawka jest też bardziej dokuczliwa od pierwszej u osób, które przeszły infekcję - zauważył prof. Massimo Galli.

Reklama

Zdaniem włoskiego eksperta nie ma powodów, by obecnie szczepić te osoby, a tym bardziej - jak dodał - podawać im drugą dawkę w miesiącach po infekcji.

- Nie ma zbyt wiele sensu wzywać dwa razy na szczepienie kogoś, kto zachorował i wyzdrowiał, bo posiada pamięć immunologiczną - stwierdził prof. Galli.

Podkreślając znaczenie szczepionek w walce z pandemią, dodał: - Ja zaszczepiłbym wszystkich masowo, a jedyni, których bym wykluczył, to ci właśnie wyleczeni.

- We Włoszech mamy dwa miliony osób, które na pewno przeszły infekcję, następne dwa miliony jej nie zauważyły, ale rozwinęły się u nich przeciwciała - weszły w kontakt z wirusem SARS-CoV-2, nie zdając sobie z tego sprawy - stwierdził ekspert.

Jego zdaniem wystarczyłby test polegający na pobraniu krwi z palca z wynikiem otrzymywanym w ciągu kilku minut, by ustalić, kto ma już ochronę przed koronawirusem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje