Reklama

Reklama

Eksperci podają listę objawów COVID-19. Niektóre zaskakują

Naukowcy z King's College London stworzyli listę 21 objawów koronawirusa. Obok bólu głowy, kataru czy dreszczy znalazły się wysypka wraz z opuchlizną na i wokół palców u stóp.

Prof. Tim Spector z King's College London z zespołem ustalił, że większość spośród wymienionych 21 symptomów infekcji COVID-19 przypomina zwykłe przeziębienie - informują w piątek australijskie media.

- Ludzie muszą natychmiast dowiedzieć się, że istnieją nie tylko cztery powszechnie najpopularniejsze objawy COVID-19 (utrzymujący się kaszel, temperatura, zanik smaku i węchu) - wyjaśnia profesor Spector, który prowadzi aplikację Covid Symptom Study.

- W naszej aplikacji, najczęściej rejestrowanymi symptomami były ból głowy, katar, kichanie, zmęczenie, ból gardła, co dla wielu osób zdawać się będzie zwykłym przeziębieniem - wyjaśnia.

Reklama

Masz te objawy? Zostań w domu

Objawy mogą się różnić charakterystyką w zależności od poziomu obrony immunologicznej zainfekowanej osoby. Niezwykle istotnym jest, czy jest się w pełni zaszczepionym, czy tylko jedną dawką, czy na przykład odporność nabyliśmy poprzez przechorowanie COVID-19. Nie jest też jasne czy występujące objawy są inne z powodu zakażenia nowym wariantem Delta. - Żeby to stwierdzić, potrzebujemy więcej danych - tłumaczy Spector.

Dotychczas zespołowi badawczemu udało się stworzyć listę 21 występujących objawów, są to m.in.: dreszcze, nagła utrata orientacji, wysypka, zmiany w ustach i na języku, bóle w klatce piersiowej i mięśni, biegunka, ochrypły głos, duszności czy nawet wysypka wraz z opuchlizną na i wokół palców u stóp. - Jeśli masz takie symptomy, zrób test i pozostań w domu - zaleca profesor Spector.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama