Reklama

Reklama

Dziewięć nowych objawów COVID-19. Uaktualniono listę

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia zaktualizowała listę najczęstszych objawów zakażenia koronawirusem. Do tej pory znajdowały się na niej przede wszystkim gorączka, kaszel oraz utrata węchu i smaku. Teraz jest ich znacznie więcej, a niektóre nowe objawy COVID-19 łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem.

Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem COVID-19 była utrata węchu i smaku. W ciągu ponad dwóch lat pandemii WHO sukcesywnie dodawało kolejne symptomy.  

Podstawowe objawy COVID-19

W Zjednoczonym Królestwie jeszcze do niedawna trwała zagorzała dyskusja na temat tego, które objawy koronawirusa powinny zostać zaklasyfikowane jako przesłanka do wykonania testu

W przypadku wystąpienia wysokiej gorączki, uciążliwego kaszlu oraz utraty smaku i powonienia sprawa wydawała się jasna, ponieważ te dolegliwości dotyczyły większości zakażonych. Jednak takie symptomy jak ból gardła, ból głowy czy biegunka mogą wiązać się również z innymi schorzeniami.

Reklama

Objawy COVID-19. Lista uzupełniona

Jak podaje BBC dopiero teraz, kilka dni po zakończeniu programu bezpłatnych testów w Wielkiej Brytanii, Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (NFS) zdecydowała się na rozszerzenie listy objawów COVID-19 o kolejne pozycje.

Symptomy, które umieszczono na liście, nie różnią się znacząco od tych, które znamy z ostatnich miesięcy pandemii. Pojawiały się u wielu chorych zarażonych zarówno wariantem Delta jak i Omikron. Do tej pory nie stanowiły jednak oficjalnej i jednoznacznej przesłanki do wykonania bezpłatnych testów w Wielkiej Brytanii.

Nowe objawy COVID-19 na liście National Health Service

Zgodnie z decyzją brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia na zaktualizowanej liście najczęstszych objawów koronawirusa, oprócz kaszlu, gorączki oraz utraty węchu i smaku znalazły się:

  •   ból głowy,
  •   ból gardła,
  •   duszności,
  •   uczucie obolałego ciała,
  •   katar,
  •   biegunka,
  •   utrata apetytu,
  •   ogólne zmęczenie, uczucie wyczerpania,
  •   złe samopoczucie

Lekarze zaznaczają, że wiele z nich łatwo pomylić ze zwykłym sezonowym przeziębieniem, a wystąpienie pojedynczego objawu nie musi świadczyć o zakażeniu koronawirusem.

Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Wielkiej Brytanii i nowa polityka rządu

Wielka Brytania aktualnie mierzy się z kolejną falą pandemii. Pod koniec marca 2022 r ilość zakażeń osiągnęła tam rekordowy poziom - w ciągu zaledwie jednego tygodnia obecność koronawirusa stwierdzono u prawie 5 mln osób.

Obecnie liczba zakażeń nieco spadła, wciąż jednak utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Nowy wariant koronawirusa na wyspach został nieoficjalnie nazwany XE.

Ilość zakażeń znacznie zwiększyła się, gdy władze Wielkiej Brytanii zdecydowały o wdrażaniu w życie strategii "życia z wirusem". Jak pisze BBC National Health Service zaleca, by "pozostać w domu i unikać innych tylko wtedy, gdy masz objawy Covid i wysoką temperaturę lub jeśli objawy są tak poważne, że nie czujesz się wystarczająco dobrze, aby pracować".

Czytaj również:

EMA rekomenduje czwartą dawkę szczepionki przeciw Covid-19

Koniec darmowych testów na Covid-19. W życie weszły nowe zasady

Szczepionki przeciw Covid-19 chronią pacjentów onkologicznych

Zobacz także:


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy