Reklama

Reklama

Donald Trump z małżonką zakażeni koronawirusem

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że on i jego małżonka Melania są zakażeni koronawirusem. Oboje czują się dobrze - przekazał osobisty lekarz prezydenta Sean Conley.

"Dziś w nocy Pierwsza Dama i ja otrzymaliśmy pozytywny wynik testu na COVID-19. Natychmiast rozpoczniemy kwarantannę i proces powrotu do zdrowia. Przejdziemy przez to WSPÓLNIE!" - napisał prezydent USA na Twitterze.

- Donald Trump (74 lata) i jego małżonka Melania (50 lat) czują się dobrze i planują pozostać w Białym Domu w trakcie powrotu do zdrowia - przekazał Sean Conley, osobisty lekarz prezydenta. Prezydent będzie wykonywał swoje obowiązki "bez zakłóceń" - dodał. 

Lekarze Białego Domu nie informowali do tej pory o żadnych objawach choroby u pary prezydenckiej. 

Reklama

Trump odwołuje wszystkie spotkania

Po wykryciu koronawirusa Trump odwołał wszystkie piątkowe spotkania. Odbędzie jedynie telekonferencję dotyczącą pomocy dla osób starszych w trakcie epidemii. W swoim programie na ten dzień prezydent USA miał wpisany m.in. wiec wyborczy na Florydzie. 

Za 32 dni w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory prezydenckie, w których ubiega się o reelekcję. 

Żona prezydenta zabrała głos

"Jak już zbyt wielu Amerykanów w tym roku prezydent i ja jesteśmy w domowej kwarantannie po pozytywnych testach na koronawirusa. Czujemy się dobrze, a ja przełożyłam wszystkie najbliższe wydarzenia" - napisała na Twitterze Melania Trump.

Zakażona doradczyni

Wcześniej test na koronawirusa dał pozytywny rezultat u doradczyni Trumpa, Hope Hicks. Przebywała ona na pokładzie samolotu Air Force One, gdy prezydent zmierzał na wtorkową (29 września) debatę do Cleveland w Ohio oraz na środowy (30 września) wiec w Minnesocie.

Wiceprezydent zapewnia o modlitwie

Wiceprezydent USA Mike Pence zapewnił o swojej modlitwie za Donalda Trumpa i jego małżonkę.

"Karen (żona Pence'a - red.) i ja przesyłamy miłość i modlitwy do naszych bliskich przyjaciół - prezydenta Donalda Trumpa oraz pierwszej damy Melanii Trump. Dołączamy do milionów w USA, którzy modlą się za ich pełne i szybkie dojście do zdrowia" - napisał na Twitterze amerykański wiceprezydent.

Zgodnie z 25. poprawką do konstytucji USA w przypadku znacznego pogorszenia się stanu zdrowia prezydenta może on tymczasowo przekazać obowiązki swojemu zastępcy.

Życzenia od Andrzeja Dudy

Życzenia szybkiego powrotu do zdrowia amerykańskiej parze prezydenckiej złożył na Twitterze prezydent Andrzej Duda. 

"Polska i USA przejdą przez trudy i odniosą sukces w walce z COVID-19" - napisał.

Najnowszy bilans z USA

Jak wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, w czwartek (1 października) w USA zmarły 883 osoby zakażone SARS-CoV-2. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł tym samym do 207 711.

Zgodnie ze statystykami dziennika "New York Times" sytuacja epidemiologiczna (przyrost tempa wykrywanych przypadków koronawirusa) pogarsza się na początku jesieni w 29 amerykańskich stanach. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców najwięcej infekcji wykrywa się w Dakocie Północnej, Dakocie Południowej oraz Wisconsin.

W ostatnim z tych stanów gwałtownie rośnie liczba hospitalizowanych pacjentów z koronawirusem. W niektórych szpitalach zaczyna brakować miejsc.

Łącznie liczba wykrytych przypadków SARS-CoV-2 wzrosła w USA do 7 277 352. Pod koniec września ten bilans dziennie zwiększał się średnio o ok. 45 tys.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama