Reklama

Reklama

Dokładnie rok temu WHO ogłosiła pandemię koronawirusa

Rok temu, 11 marca, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię koronawirusa. 12 miesięcy później pojawiły się pierwsze szczepionki, ale ich podawanie idzie wolniej, niż zakładano. W wielu regionach notuje się trzecią falę zakażeń.

Równo rok temu szef WHO ogłosił to, o czym od kilku tygodni alarmowali eksperci. SARS-CoV-2 nie jest wirusem, który wystąpił lokalnie w Chinach i Azji, ale rozniósł się na wszystkie kontynenty i zagraża całej ludzkości.

Trzecia fala

Rok temu wirus, który po raz pierwszy pojawił się w Chinach, był obecny w ponad 100 krajach. Dzisiaj jest już na wszystkich kontynentach, a w Europie czy Brazylii przechodzi właśnie trzecia fala zakażeń. 

Jak dotąd na COVID-19 zmarło na świecie 2,6 mln ludzi: najwięcej w USA, Brazylii, Meksyku i w Indiach. Liczba wszystkich zakażeń na całym świecie to 118 mln.

Reklama

Przez ostatni rok koronawirus wywrócił do góry nogami życie na całym globie. Większość krajów wprowadziła lockdown i inne restrykcje, a pandemia spowodowała też wzrost bezrobocia, ubóstwa i nacjonalizmów.

Szczepionki przeciw COVID-19

Pod koniec ubiegłego roku po rekordowo szybkim etapie badań naukowych firmy farmaceutyczne rozpoczęły wprowadzanie na rynek pierwszych szczepionek. Obecnie na świecie podaje się trzy amerykańskie preparaty firm: Pfizer/BioNTech, Moderna oraz Johnson & Johnson, brytyjską szczepionkę firmy AstraZeneca, rosyjską Sputnik V oraz dwie chińskie, koncernów Sinopharm i Sinovac. Indie zaczęły też podawać własną szczepionkę mieszkańcom kraju.

Ładowanie...

W tym miesiącu rozpoczęły się pierwsze dostawy szczepionek dla ubogich krajów ze specjalnego funduszu Światowej Organizacji Zdrowia.

W sumie na całym świecie podano już 305 mln dawek szczepionek, a całkowicie zaszczepiono 66 mln osób. Liderem tempa podawania preparatu w stosunku do liczby ludności jest Izrael, gdzie całkowicie zaszczepiono niemal połowę populacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama