Reklama

Reklama

Do Australii dotarł rosyjski wariant koronawirusa

Władze sanitarne australijskiego stanu Queensland poinformowały w czwartek, że przeniknął tam kolejny wariant koronawirusa, zwany rosyjskim (B1.1.317). Zakażonym okazał się podróżny z Kataru. Wraz z nim na kwarantannę trafili wszyscy pasażerowie i cała załoga lotu z Dauhy do Brisbane.

Reklama

Samolot z osobą zakażoną koronawirusem przyleciał do Brisbane 17 lutego. Wówczas na kwarantannę trafiło 74 pasażerów lotu oraz cała załoga. W trakcie izolacji stwierdzono jeszcze jedno zakażenia SARS-CoV-2, a obydwa przypadki to ten sam wariant koronawirusa - B1.1.317, zwany rosyjskim.

Reklama

- Chociaż nie jest to wariant budzący duże obawy, nadal niewiele wiadomo o szczepie B1.1.317. Musimy zachować ostrożność i dowiedzieć się więcej o okresie inkubacji i transmisji tego wirusa - oświadczyły służby sanitarne stanu Queensland.

Zakażenie koronawirusem podejrzewane jest także u dwójki innych pasażerów lotu z Dauhy, ale na razie nie wiadomo, czy w tych przypadkach testy wykażą wariant rosyjski.

Wszyscy pasażerowie trafili na kwarantannę

W związku z tą sytuacją wszyscy podróżni z Kataru będą musieli przebywać na kwarantannie do 8 marca. "Ten nowy wariant oznacza, że musieliśmy przedłużyć obowiązkowy 14-dniowy okres kwarantanny o kolejne pięć dni i zorganizować dodatkowe testy dla 74 podróżnych, którzy mogą być zakażeni nowym wariantem" - zakomunikowały służby medyczne.

Wiele nowych wariantów w Australii

W ostatnich tygodniach w Australii pojawiło się wiele nowych wariantów koronawirusa, w tym dwa najbardziej zaraźliwe - brytyjski i południowoafrykański. Na początku stycznia w Brisbane zarządzono trzydniowy lockdown, a epidemiolodzy apelowali do rządu o zamknięcie granic z krajami wysokiego ryzyka.

Wykryty na Syberii

Władze sanitarne Rosji w listopadzie ubiegłego roku poinformowały o wykryciu na Syberii zmian w strukturze koronawirusa SARS-CoV-2, które pozwalały sądzić, że uformował się tam jego zmutowany wariant. 

Portal RBK przypominał, że na świecie wykryto kilka tysięcy mutacji koronawirusa, z których przetrwało tylko około dwudziestu. 

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne