Reklama

Reklama

Długotrwałe skutki zakażenia. Jak objawia się "long covid"?

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opracowali definicję "long covid". Według nich "długi covid" częściej występuje u osób, które wymagały hospitalizacji, objawia się zwykle zmęczeniem, spłyceniem oddechu oraz zaburzeniami poznawczymi.

WHO oblikowała definicję tzw. długiego covidu (long covid), zastrzegając, że została ona opracowana na podstawie dotychczasowych obserwacji i może się zmienić.

"Long covid" utrudnia codziennie funkcjonowanie

Według tej definicji przy long covid najczęściej ujawnia się co najmniej jedna dolegliwość w okresie trzech miesięcy od wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenia tej infekcji. Musi ona utrzymywać się przez co najmniej dwa miesiące i nie można jej wyjaśnić inną chorobą. Objawy mogą się pojawić już w trakcie ostrej postaci choroby COVID-19, a potem nadal się utrzymują, ale też dają o sobie znać po raz pierwszy dopiero po wyzdrowieniu.

Reklama

Long covid najczęściej objawia się zmęczeniem, spłyceniem oddechu oraz zaburzeniami poznawczymi. Jednak mogą występować także bóle w klatce piersiowej, zaburzenia smaku i węchu, osłabienie mięśni oraz kołatanie serca. Zwraca się uwagę, że choroba ta często utrudnia codziennie funkcjonowanie.

SPRAWDŹ: Nowe badania potwierdzają, że szczepionki mRNA są bezpieczne

Z badań 270 tys. pacjentów, jakie przeprowadzili specjaliści Oxford University wynika, że co najmniej jeden objaw long covid występuje u 37 proc. chorych na COVID-19. Częściej zdarza się to u tych pacjentów, którzy wymagali hospitalizacji, bo przebieg choroby był u nich cięższy. Długi covid może jednak występować także u tych, którzy łagodniej przeszli chorobę. Według badaczy Harvard University, którzy przebadali 50 tys. chorych, częściej zdarza się to u ludzi młodszych, poniżej 65. roku życia.

Kłopoty z płucami

Częstym problemem po przechorowaniu COVID-19 są kłopoty z płucami. Z badań w Chinach opublikowanych przez "Lancet" wynika, że po 12 miesiącach od opuszczenia szpitala odczuwa je 20-30 proc. pacjentów z umiarkowaną postacią tej choroby oraz 54 proc. tych, którzy byli krytycznie chorzy.

U covidowców częściej po raz pierwszy wykrywane są choroby przewlekle, takie jak cukrzyca i zaburzenia neurologiczne. Wskazują na to obserwacje specjalistów z Harvardu.

Większość dolegliwości długiego COVID-u ustępuje po pewnym czasie, bez względu na to, jak ciężka była postać tego zakażenia. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegają jednak, że u niektórych osób niektóre dolegliwości powracają.

Ze wstępnych badań wynika, że objawy tzw. long covid może łagodzić szczepionka przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zastrzega jednak, że w tej sprawie niezbędne są dłuższe obserwacje.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje